Demirören Grubu ve 5 şirket, doları 18 TL’den satıp 10.30 TL’den aldı iddiası

5 Ocak 2022 Çarşamba

CHP‘li Başarır, Demirören Grubu ile iktidara yakın 5 şirketin, 20 Aralık’ta doları 18 TL’den satıp, 10.30 TL’den yeniden alım yaptıklarını öne sürdü. Demirören Grubu’ndan açıklama geldi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı mevduat modelini açıkladığı 20 Aralık’ta Yıldırım Demirören’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Demirören Grubu ile iktidara yakın 5 şirketin ellerindeki dolarları 17-18 TL’den sattığını söyledi.

Halk TV’de konuşan Ali Mahir Başarır, “Demirören Grubu ve 5 şirket, 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu ve 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldı. Kesin olarak biliyoruz” ifadesini kullandı.

Başarır’dan Demirören’e yanıt: Beni halk, seni saray bu noktaya getirdi

Başarır şöyle dedi: “20 Aralık’ta kimler döviz aldı, kimler bozdurdu? Buradan net bir şey söyleyeyim. Demirören Grubu ve 5 şirket 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu. 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldıklarını kesin olarak biliyoruz. Ziraat Bankası’na, Halk Bankası’na, Vakıfbank’a sorduğumuz zaman, bizzat görüşmek istedim bilgi vermediler. Yıldırım Demirören ve 5 şirket, 19-20 Aralık’ta dövizini 17-18 liradan satmıştır. 10.30’a düştüğünde bu şirketler döviz almıştır. Yani 10 milyar dolar bozduran bu şirketlerin yaklaşık 16 milyar doları olmuştur.”

DEMİRÖREN YARGIYA GİDİYOR: ÖZÜR DİLERSE VAZGEÇERİZ

Demirören Grubu’ndan Başarır’ın iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Başarır’ı ‘iddialarını kanıtlamaya’ çağıran şirket, olayla ilgili hukuki sürecin başlatılacağını ancak Başarır’ın özür dilemesi halinde bu karardan vazgeçileceğini duyurdu.

Demirören’in açıklamasından bir bölüm şöyle:

“Ali Mahir Başarır, eğer iddialarını belgeleyemezse gereğini yapmasını ve milleti temsil görevinden istifa etmesini bekliyoruz. DEMİRÖREN ŞİRKETLER GRUBU konuyla ilgili hukuki süreci başlatma kararı almıştır. Sn. Başarır’ı mesnetsiz ve iftira niteliği taşıyan iddialarını yüce yargı önünde ispat etmeye davet ediyoruz. Milletin bir vekilinin basın ve kamuoyu önünde müfteri durumuna düşmesi en son tercih edeceğimiz bir durumdur. Eğer sn. Başarır basın ve kamuoyu önünde DEMİRÖREN ŞİRKETLER GRUBU’ndan asılsız ve karalama amaçlı olduğu açık olan iddiaları nedeniyle özür dilerse konuyu yargıya taşımaktan vazgeçeceğiz.

Demirören Grubu, tamamen yerli ve milli sermaye ile yurtiçinde ve yurtdışında yasalara sıkı sıkıya bağlı olarak iktisadi faaliyetlerini sürdürmektedir. Tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi medya alanındaki faaliyetlerinde de milli davranmaktadır. Bu nedenle aleyhinde yapılan tüm karalama kampanyalarına ve aleyhteki algı yönetim çalışmalarına karşı bugüne dek gösterdiği ilkeli duruşu bundan sonra da aynı şekilde sürdürecektir.”

CHP’nin ’20 Aralık soygunu’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi!

Ziraat kapı duvar! AKP seçimlere Demirören ile gitmez

Benzer Haberler