Balıkesir’de bir yunus, silahla vurularak öldürüldü

1 Aralık 2021 Çarşamba

Balıkesir’de cesedindeki kurşun izlerinden silahla vurulduğu anlaşılan bir yunus, karaya vurdu.

Balıkesir’in Erdek İlçesinde, Düzler Mahallesi sahilinde karaya vurmuş yunusu gören yurttaşlar, durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. Yapılan ihbar üzerine Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı  bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yapılan çalışmalarda yunusun tüfekle vurulduğu tespit edildi. Prof. Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yunusun denizde beslenmek için balık sürülerini takip ettiğini söyledi.

Balıkçıların ağıyla diğer balıkları yakaladığı esnada yunusun da bazen ağın içinde kalabildiğini ifade eden Sarı, şunları kaydetti:

“Ağın içinde kalan yunus kurtulmaya çalışıyor. Ne yazık ki balıkçı ağı yırtacak diye tüfekle vuruyor. Yanlış şekilde çok balık yediği düşünülüyor. Oysa araştırmalar yunusun günlük 10-12 kilogram civarında balık tükettiğini gösteriyor. İnsan denizin de balığın da kendine ait olduğunu vehmediyor. Yunus deniz ekosisteminin parçası, biz değiliz. Bir sahiplik kavgasında en son söz söyleyecek biziz aslında. Çok üzücü bir olay. Yunus bir deniz memelisi ve yunus türlerinin çoğu kırmızı listede.”

Borçlarını ödeyemeyen Kapalı Çarşı esnafı canına kıydı

Benzer Haberler