Bakan Nebati’nin Bankalar Birliği ile yaptığı toplantıdan yeni ayrıntılar ortaya çıktı

19 Aralık 2021 Pazar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz gün Türkiye Bankalar Birliği ile gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz gün Türkiye Bankalar Birliği ile gerçekleştirdiği toplantıda, banka genel müdürlerine, “Faiz artırımı tartışmaya kapalı. Bunun dışındaki önerilerinizi dinlemeye hazırım” dediği, ‘’serbest piyasa prensiplerinden asla vazgeçilmeyeceği, sermaye kontrolü imasında bulunan yazı ve kesimlerin ise suç işlediğini” söylediği öğrenildi.

BANKA MÜDÜRLERİ DURUMDAN KAYGILI

Bloomberg HT’nin haberine göre, TL’nin değer kazanımına yönelik olarak bir mekanizma açıklanacağı, kamu bankaları ile ekonomi yönetimi aracılığıyla uygulanacak bu mekanizmaya, özel sektörün de davet edildiği vurgulandı.

Banka genel müdürlerinin ise durumdan duydukları kaygıyı dile getirdiği, sistemin zorlanabileceği alanlar konusunda uyarılarda bulunduğu belirtildi.

Banka genel müdürlerinin reel faiz eksikliğinin yarattığı, bundan sonra daha da artacağını düşündükleri tahribatı vurguladıkları, enflasyonun çok hızlı yükselişi nedeniyle yaşanabilecek sorunları da aktardıkları belirtildi. Aktif kalitesi, karlılık, sermaye yeterliliği ve Döviz likiditesi başta olmak üzere görüşlerini beyan eden banka genel müdürlerinin, şeffaf ve sağlam bilanço yapılarını sürdüğünü söyledikleri, ancak zorlanan alanlara yönelik eleştirilerini de dile getirdikleri vurgulandı.

Toplantıda katılım bankası yöneticilerinin de enflasyon kadar faiz verilmesi konusunda görüş beyan ettikleri öğrenildi.

Bakan Nureddin Nebati’nin konuya ilişkin tüm yorumları dinlediği ve bu sürecin geçici olduğu konusunda görüş beyan ettiği söyleniyor.

“NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ”

Bakan Nebati’nin ‘’Ne yaptığımızı biliyoruz. Bu konuda yeterince deneyim ve tecrübemiz var. Ekonominin sorunları 2010 yılından itibaren uygulanan yüksek faiz, düşük kur sisteminden kaynaklanıyor. Çok daha güçlü bir ekonomiyi bu sistem içinde kurgulayacağız” dediği belirtildi.

Serbest piyasa prensiplerinden asla taviz verilmeyeceğini belirten Bakan Nebati’nin, “Bu yönde vatandaşlarımızda tereddüt uyandıranların suç işlediğinin altını kalın şekilde çizmek isterim. Bu konuda kaleme alınan köşe yazılarının gerçeklikle en ufak bir şekilde bağı, yakından uzaktan ilgisi yok” dediği vurgulandı.

AKP’de Nureddin Nebati’nin sözlerine tepki: Bunlar söylenmez!

Nurettin Nebati, Türkiye Bankalar Birliği’yle görüştü

Benzer Haberler