Bakan Kurum’dan ‘Açelya Apartmanı’ açıklaması: 11 bina daha dönüşüme dahil edilecek

11 Nisan 2021 Pazar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da temeli kayan apartmana ilişkin konuştu. Kurum, çevredeki 11 binayı da dahil ederek dönüşüm gerçekleştirileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ankara’da temeli kayan Açelya Apartmanı’na ilişkin açıklama yaptı. Kurum, “Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde yıkımını yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz.” dedi.

Ankara’da 21 bina tahliye edildi: Müteahhit gözaltına alındı

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“Malatya’da İzmir’de nasıl yaptıysak TOKİ’miz hızlı şekilde inşaatları yapacak, vatandaşlara en iyi şekilde teslim etmiş olacağız. Devletimiz tüm imkanlarıyla Ankaralı hemşehrilerinin yanındadır. Hukuki tahkikat başlatılmış, cezai işlem yapılacaktır.

Yıkım sonrası etraftaki binaların taşınma sürecini başlatacağız. Süreci dikkatli yürütmek zorundayız. Riskin kaldırılmasını öngörüyoruz. Yarın itibarıyla tamamlarız, diğer binaların Salı günü taşınmasını öngörüyoruz. Taşınmaya müteakip TOKİ çalışmalara başlayacak.

Savcılık ve Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca inceleme yapılmaktadır. Kontrolsüz kazı ile ilgili ihmali olanlara hukuki süreç işleyecektir. Can güvenliğini riske atmadan çalışma yapılması gerekiyor. Varsa bir ihmal gereğine bakacağız. Tahkikat yapmadan sorumlusu şudur demek doğru değildir. Toplam 11 bina var.”

Benzer Haberler