Bağdadi operasyonuna ‘Kayla Mueller’ adı verildi

27 Ekim 2019 Pazar

Bağdadi operasyonuna ‘Kayla Mueller’ adı verildi

Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona IŞİD tarafından alıkonulan ABD’li yardım görevlisi Kayla Mueller’in adı verildi. Bağdadi’nin cinsel saldırısında maruz kalan Kayla Mueller’in bir hava saldırısında yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum

Amerikan ordusu, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonun adını, 2013 yılında IŞİD tarafından kaçırılan, Bağdadi’yle zorla evlendirilen ve 2015’te bir hava saldırısında ölen Amerikalı insani yardım görevlisi Kayla Muller’e atfetti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, operasyona ‘Kayla Mueller’ adının konduğunu açıkladı.

Kamuoyuna TELE1 duyurmuştu! MSB’den flaş ‘Bağdadi operasyonu’ açıklaması: ABD bilgilendirdi!

Gazete Duvar’ın, NBC kanalından aktarımına göre, O’Brien, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’nin operasyona Kayla Muller’ın adını verdiğini söyledi. Arizonalı bir insan hakları savunucusu ve insani yardım görevlisi olan Kayla Mueller, Aralık 2012’de Türkiye sınırında Suriyeli sığınmacılara yardım eden bir kuruluşta çalışmaya başlamıştı. Ağustos 2013’te, Suriyeli erkek arkadaşıyla birlikte Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Halep’teki bir hastanesine ekipman yerleştirmeye gitmişti. Ancak Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Suriye’nin uluslararası yardım kuruluşu çalışanları için güvenli olmadığına ve Mueller’in seyahati konusunda kendilerine bilgi vermediğine dikkat çekmiş, örgütün çalışanları Türkiye’ye dönebilmesi için Mueller’i ertesi sabah bir otobüs durağına bırakmaya çalışmıştı.

Erdoğan’dan Bağdadi hakkında açıklama: Dönüm noktasıdır

Araç bu sırada IŞİD tarafından pusuya düşürülürken, Mueller ve yanındaki Suriyeli kişi rehin alındı. IŞİD militanları Suriyeli erkeği sonradan serbest bıraksa da, 26 yaşındaki Mueller bırakılmadı. Amerikan ordusunun ve ailesinin onu kurtarma yönündeki bir dizi girişimi sonuçsuz kaldı; 2015 yılında da Mueller’in zorla Bağdadi ile evlendirildiği, IŞİD liderinin cinsel saldırısına ve işkenceye maruz bırakıldığı iddia edildi.

“EZİDİ REHİNELERİ KORUMAK İÇİN KAÇMADI”

Bu süreçte Mueller ile birlikte esir alınıp sonradan serbest bırakılan rehineler ise “Amerikalı kadının IŞİD’in propagandasına alet edilme girişimlerini güçlü bir şekilde reddettiğini” anlattı. “Mueller’in IŞİD militanlarına direndiği, birlikte esir tutulduğu iki Ezidi kadını Batılı görünüşü nedeniyle tehlikeye atmamak için kaçma şansını da kullanmadığı” belirtilmişti.

Son olarak Şubat 2015’te, Mueller’in Rakka’ya Ürdün tarafından düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. IŞİD, 18 ay rehin tuttuğu Mueller’in burada öldüğüne dair fotoğrafları ailesine e-posta yoluyla ulaştırdı. Mueller’in yaşamını yitirdiği, Amerikan istihbaratı tarafından da teyit edildi.

Benzer Haberler