Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum

27 Ekim 2019 Pazar

Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin İdlib’de ABD birliklerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. Öte yandan Trump ”Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Operasyonda öldürülmüştü! Bağdadi’nin resmi yayınlandı…

ABD Başkanı Donald Trump, “IŞİD’in lideri ve kurucusu El Bağdadi öldü. İntihar yeleğini patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdü. ABD personeli harikaydı, hiçbir personelimizi kaybetmedik. IŞİD’in eylem planlarına ilişkin bilgilere ulaştık” dedi.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Halkımızla ilgili, dünyayla ilgili çok kötü şeyler söylüyordu. El Kaide’nin başına geçmesi bekleniyordu. Bağdadi yıllardır kaçıyordu. IŞİD’in eylem planlarıyla ilgili bilgilere ulaştık.

Operasyon kusursuzdu. Diğer bazı ülkelerin ve kişilerin yardımlarıyla gerçekleşti. Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür etmek istiyorum”

Bağdadi operasyonuna ‘Kayla Muller’ adı verildi

SORU-CEVAP KISMI

Sürekli yer değiştiriyordu. Operasyon kusursuzdu. İzledim. Çok temizdi. Nasıl izlediğimi söylemek istemiyorum. Rusya bize harika davrandı. Rusya harikaydı, hava sahasını bize açtı. Harika bir işbirliği geliştirdik. Ne yaptığımızı bilmiyorlardı.

Kürtler bize askeri anlamda yardımcı olmadı ama bilgi verdi. Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu. Onlar da harikaydı. Ateş etmediler. Onlar da harikaydı. Biz de onlara karşılık verebilirdik. Onları ortadan kaldırabilirdik. Çok kötü şeylar olabilirdi. Ama olmadı. Bize ateş ateş açanlar ortadan kaldırıldı.

İnterneti dünyadaki çoğu kişiden daha iyi kullanıyorlar. Sadece Donald Trump onlardan daha iyi kullanıyor. Onun peşinden gidenlere bunu göstermemiz gerekiyordu. O bir kahraman değil, bir korkaktı. Girdiği tünelin çıkmaz olduğunu biliyordu. 3 yıldır onu arıyordum. Çok başarılı istihbarat çalışması yapıldı. Bu operasyon 2 hafta önce başladı.

Washington’dakilere bilgi vermeyin dedim, çünkü sızıntı oluyor. Washington tam bir sızıntı makinesi. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan. Sızıntı birinin ölümüyle sonuçlanabilirdı.

İki eşi de intihar yeleği giyiyordu. Ancak patlamadı. Bu bizim işimizi zorlaştırdı. Onlar da ölü ele geçirildi.”

“Petrol çok değerli, biz de bir miktar alabilmeliyiz”

Trump, Suriye’nin petrolleri için ‘Exxon’la anlaşma yapabileceğini’ söyledi.

Trump, Suriye’den çekilme kararı hakkındaki bir soruya “Türkiye ve Suriye’yi hayatımızın sonuna kadar korumak istemiyorum” deyip, “Ülkenin belirli bir noktasında bulunan petrolü garanti altına alacağım” ifadelerini kullandı.

Trump, “Petrolü güvence altına almak için asker bırakıyoruz. Ve bu petrol için savaşmamız gerekebilir” dedi. Trump, “Petrol çok değerli. Biz de bir miktar alabilmeliyiz. Ve planladığım şey belki de, Exxon Mobil veya harika şirketlerimizden biriyle bir anlaşma yapıp, oraya gidip, bu işi düzgünce yapmak” diye konuştu.

Benzer Haberler