Ayhan Bilgen’in partisine bir logo itirazı daha

19 Nisan 2022 Salı

Ayhan Bilgen’in partisine bir logo itirazı daha

Ayhan Bilgen‘in kurucusu olduğu Türkiye’nin Sesi (SES) Partisi’nin logosundaki güvercin sebebiyle Demokratik Sol Parti’nin itirazından sonra bir itirazda SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nden geldi. Dernek, partinin logo ve markasının hukuku uygun olmadığı gerekçesiyle itiraz etti.

Eski HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in liderliğinde 31 Mart’ta SES Partisi’nin kuruluş dilekçesi verildi. Partinin ambleminde güvercinin yer verilmesi sebebiyle itiraz eden DSP, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı. SES Partisi, amblemini ilk kurultayda değiştireceğini bildirdi.

SES Partisi’ne bir itiraz da SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nden geldi. Derneğin kurucu başkanı Gülseren Onanç, bugün yaptığı yazılı açıklamada, derneklerinin toplumsal kalkınma ve refah için mücadele veren önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olduğunu belirtti. “Derneğimiz tüm mecralarda ‘SES’ olarak biliniyor ve tanınıyor” diyen Onanç, açıklamasında şunları kaydetti:

“SES markasını özellikle anlamı nedeniyle tercih ettik, toplumda dayanışma ve eşitlik mücadelesi veren kesimlerin SES’i olmayı amaçladık. ‘Kadından Kadına SES’, ‘Kadının SES’i’, ‘SES Mentorluk Yürüyüşü’, ‘SES’li Düşünüyorum’, ‘SES Talks’, ‘SES Yılın Kadınları Zirvesi’ isimli projelerimiz başta olmak üzere SES ifadesini tüm faaliyet alanlarımızda kullanıyoruz. Türkiye’nin Sesi Partisi ise amblemde kısaltma olarak TSP yerine SES ibaresini, üstelik neredeyse derneğimizle aynı fontta kullanıyor. Bu durum, iki kurum arasında ister istemez organik bir ilişki olduğu yanılgısına neden olacak ve toplum nezdinde karışıklık yaratacaktır. Tarafların faaliyet, proje ve uygulama alanları benzerdir. Kaynakları aynı, SES ibaresi altında birleşmiş iki farklı yapı zannedilerek de meydana gelebilecek iltibas (markaların karıştırılması) tehlikesi, her iki kurum bakımından da sakıncalı sonuçlar doğuracaktır. Dolayısıyla SES ibaresinin partinin adı olarak kullanılmasının önlenmesini istedik.”

 

Ayhan Bilgen: ‘Ülke batsın, Erdoğan gitsin’ diyenler var

Benzer Haberler