‘Ayasofya’da ilk namazı siz kıldırın’ talebine Erdoğan’dan üç kelimelik yanıt

13 Temmuz 2020 Pazartesi

‘Ayasofya’da ilk namazı siz kıldırın’ talebine Erdoğan’dan üç kelimelik yanıt

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayasofya’da ilk namazı sizin kıldırmanızı istiyoruz” diyen Said Nursi’nin talebesi Hüsnü Bayramoğlu’na “O kadar da değil” şeklinde cevap verdi.

Danıştay 10. dairesi Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırdı ve 1934’te alınan ve Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Bu karar sonrası tüm gözler Türkiye’ye çevrildi.

Ayasofya cami yapıldı! Diyanet’e devredildi

“İLK NAMAZI SİZİN KILDIRMANIZI İSTİYORUZ”

Bu karar sonrası en çok merak edilen konulardan biri de Ayasofya’da ilk namazı kimin kıldıracağı oldu. Konuyla ilgili Said Nursi’nin talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu, telefonla görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Ayasofya’da ilk namazı sizin kıldırmanızı istiyoruz” dedi.

“O KADAR DA DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayramoğlu’nun bu önerisine “O kadar da değil.” diyerek yanıt verdi.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay’ın gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Danıştay’ın gerekçesinde Ayasofya’nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçede, “Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.Bu kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararını imzaladı.

İLK NAMAZ 24 TEMMUZ’DA KILINACAK

Kararın Resmi Gazete’de de yayımlanmasının ardından Ayasofya resmen ibadete açıldı. İbadete açılan Ayasofya Camii’nde ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak.

Kaldırımda çırılçıplak yürüdü

Meteoroloji’den kuvvetli sağanak uyarısı

Benzer Haberler