Türkiye’nin kullanmadığı uçakları Avrupa yardım için gönderiyor

2 Ağustos 2021 Pazartesi

Türkiye’nin kullanmadığı uçakları Avrupa yardım için gönderiyor

Avrupa Birliği, Türkiye’de devam eden orman yangınlarının ardından yangınlarla müdahaleye destek amacı ile Hırvatistan’dan 1 Canadair uçağı ve İspanya’dan ise 2 Canadair uçağının Türkiye’ye gönderilmesi için harekete geçti. AB’nin göndereceği uçaklar, THK’nin kullanılmadığı için hangarlarda bekletilen uçaklarıyla aynı olması dikkat çekti.

 

Türkiye’de devam eden orman yangınlarının ardından Türkiye’nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği aktarıldı. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdi. Avrupa Komisyonu anında yanıt olarak, Hırvatistan’dan 1 Canadair uçağı ve İspanya’dan 2 Canadair uçağının harekete geçirilmesine yardımcı oldu” denildi.

Uzun süre sonra iyi haber! Rüzgar terse döndü

Söz konusu yangın söndürme uçaklarının Avrupa sivil koruma varlıkları rescEU’nun bir parçası olduğu aktarılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin 7/24 Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Türk makamlarıyla düzenli temas halinde olduğu ifade edildi.

“DAHA FAZLA YARDIM SAĞLAMAYA HAZIRIZ”

Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarcic yaptığı açıklamada, “AB, bu çok zor zamanda Türkiye ile tam dayanışma içinde. Yardım sunan tüm ülkelere teşekkür ediyorum. Düşüncelerimiz, sevdiklerini kaybeden Türk halkı ve ölümcül yangınlarla mücadele etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapan ilk cesur müdahale ekiplerinin yanında. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız” dedi.

TÜRKİYE KULLANMADI AB GÖNDERİYOR

AB’nin Türkiye’ye yardın için göndereceği ifade edilen ‘Canadair’ uçağının, Türkiye’de ihaleye alınmadığı için Türk Hava Kurumu’nun hangarlarda bekletilen 3 CL-215 uçaklarıyla aynı model olduğu ortaya çıktı. 2020’de ihale verilmediği için THK 3 CL-215’i satışa çıkarmıştı.

Bakan Bekir Pakdemirli yangında sorumluluğu belediyelere attı

Benzer Haberler