Avrupa Konseyi, Demirtaş ve Kavala için harekete geçti

10 Haziran 2021 Perşembe

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamayan Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı, Selahattin Demirtaş için 22 Haziran’a kadar süre verdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı. Komite, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki uygulanmayan AİHM kararı için ise Türkiye’ye yargı bağımsızlığını güçlendirmek adına alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için 22 Haziran’a kadar süre verdi.

Euronews’te yer alan habere göre, Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında Ankara’ya yönelik ihlal prosedürünün işareti verilmişti. Bu kapsamda referans verilen araçlardan biri Türkiye’nin Avrupa Konsey’indeki oy ve veto hakkının askıya alınması.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Strazburg’daki Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında bir kez daha Osman Kavala’nın durumuna yer verilmiş, yayınlanan sonuç bildirisinde daha önceki çağrılar hatırlatılarak Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilmişti. Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece Azerbaycan ile ilgili bir davada kullanmıştı.

BENAN MOLU’DAN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

Demirtaş’ı da savunan insan hakları hukukçusu Benan Molu ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Komite’nin 9-11 Mart tarihli kararına rağmen Demirtaş’a örgüt propagandasından verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay kararının çevirisi ve kararın yol açacağı sonuçlarla ilgili de kapsamlı bilgi istendi. Komite, eylül oturumunda dosyayı incelemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Molu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, AİHM kararına rağmen Osman Kavala’nın en kısa sürede serbest kalmaması halinde Sözleşme’nin 46/4 maddesi uyarınca Türkiye’ye karşı yaptırım mekanizması yolunun işletilmesi konusunda kararlı olduklarını söylediğini de aktardı.

Molu şöyle devam etti: “Komite’nin Kavala kararında İnsan Hakları Eylem Planı’nın yargının yürütmenin etkisi altında kalmaması konusunda İHAM ve Avrupa Konseyi standartlarından uzak bir metin olduğu, özellikle HSK’nin bağımsızlığı için yasal değişiklik gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulanmış.”

Benzer Haberler