Ali Duran Topuz, Duvar’dan neden ayrıldığını açıkladı

14 Ekim 2021 Perşembe

Ali Duran Topuz, Duvar’dan neden ayrıldığını açıkladı

Gazete Duvar‘ı bırakması peş peşe ayrılıklara neden olan Ali Duran Topuz, krizin sebebini ‘editoryal bağımsızlık’ olarak açıkladı.

Türkiye’nin önde gelen internet haber platformlarından Gazete Duvar’da Ali Duran Topuz’un Genel Yayın Yönetmenliği’ni bıraktığını açıklamış, ayrılık haberleri peş peşe gelmişti. Topuz’dan kararıyla ikinci açıklama geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Topuz, “Ayrılığımın sebebi, editoryal bağımsızlık denilen şeyin anlamı konusunda Vedat Zencir ile uyuşmamamızdır” dedi. “Ömer Araz’ın editoryal bağımsızlık eksenli tartışma neticesinde istifa ettiğini öğrendikten sonra kalamazdım” diyen Topuz, şunları kaydetti:

“Gazete Duvar, başından beri meslek hayatımın en heyecanlı, yorucu ve pozitif gelişmelerle dolu macerası oldu. Bunu mümkün kılan mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara müteşekkirim. Duvar’ın başarıları onların sayesindedir, hata ve kusurları bana aittir.

Vedat Zencir’le ilk görüşmemi yaparken beraberinde olan mesai arkadaşlarımdan Ömer Araz’a da müteşekkirim. Canla başla işin koşullarının iyileşmesi için çabaladığına şahidim. Onun editoryal bağımsızlık eksenli tartışma neticesinde istifa ettiğini öğrendikten sonra kalamazdım.

Ayrılığımın sebebi, editoryal bağımsızlık denilen şeyin anlamı konusunda Vedat Zencir ile uyuşmamamızdır. Kendisine bu macerayı mümkün kıldığı için teşekkür etmeliyim, fakat editoryal bağımsızlığın ne anlama geldiği konusundaki bıktırıcı tartışmalar taşınamaz bir yorgunluk üretti

Her patron istediği gibi gazete yapma hakkına sahiptir fakat sadece finansını sağlıyor diye doğru bulmadığım gazeteciliğe razı olamazdım. Gazeteciliğin sadece haber yapmakla olup bitmediği, parayı verenin düdüğü çaldığı bir meslek olmadığı konusundaki anlayışım hiç değişmedi. Hasılı kelam işin özü editoryal bağımsızlık anlayışıdır.

Olgusal ayrıntılara girmeyi gerekli bulmuyorum. Duvar’ın yoluna başarıyla devam etmesi beni ancak sevindirir. Herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

Gazete Duvar’da deprem

Peş peşe ayrılıkların yaşandığı Gazete Duvar’dan açıklama

Benzer Haberler