Peş peşe ayrılıkların yaşandığı Gazete Duvar’dan açıklama

14 Ekim 2021 Perşembe

Peş peşe ayrılıkların yaşandığı Gazete Duvar’dan açıklama

Ali Duran Topuz’un görevi bırakmasının ardından peş peşe ayrılık haberlerinin geldiği Gazete Duvar’dan açıklama geldi: “Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır.”

Türkiye’de internet gazeteciliğine güçlü bir soluk getiren Gazete Duvar’da kriz çıktı, ayrılık haberleri peş peşe geldi. Gazeteci Ali Duran Topuz, Gazete Duvar Genel Yayın Yönetmenliği’ni bıraktığını açıkladı. Topuz’un kararı sonrası ardından Fehim Taştekin’den İrfan Aktan’a, Musa Özuğurlu’dan Metin Solmaz’a kadar birçok isimde kurumdan ayrılma kararı geldi.

Konuyla ilgili Gazete Duvar’ın sahibi Vedat Zencir’den ilk açıklama geldi. Değişim mesajı verilen açıklamada, “Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır. Bu, geçmişi reddetmeyi değil, tersine, onu daha da ileri taşımayı amaçlamalıdır. Bu çaba, bazen yönetim ve organizasyon bakımından yeni kararlar alınmasını gerekli kılar” denildi.

“Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak” ifadesi kullanılan ve Zencir imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

“Ne oluyor? Duvar kapanacak mı? Satılacak mı? Genel Yayın Yönetmeni neden görevden ayrıldı? Bundan sonra ne olacak? Duvar okurları ve çalışanlarından dün akşamdan bu yana böyle birçok soru geliyor. Gazete Duvar beş yıl önce yayın hayatına başladığında, bugün geldiğimiz noktaya gelebileceğimize bizden başka kimse inanmıyordu. Gazete Duvar’ın bugünkü başarısı iyi gazeteciliğe duyulan inancın ve muazzam bir kolektif emeğin ürünü. Geride bıraktığımız son derece verimli beş yıl için başta Ali Topuz olmak üzere gazetenin tüm yazar ve çalışanlarının büyük rolü ve katkısı vardır.

DEĞİŞİM MESAJI

Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır. Bu, geçmişi reddetmeyi değil, tersine, onu daha da ileri taşımayı amaçlamalıdır. Bu çaba, bazen yönetim ve organizasyon bakımından yeni kararlar alınmasını gerekli kılar Duvar’ın gerçekleri başarıyla ortaya koyan, bu nedenle de ona ciddi bir imaj ve değer kazandıran gazetecilik anlayışından taviz verilmesi, editoryal bağımsızlıktan vazgeçilmesi asla söz konusu değildir. Duvar tüm çalışanlarının ve okurlarının ümidi ve geleceğidir. Hepsinin emeğiyle ve özverisiyle bu günlere gelmiştir. Onun için de herkesin özenle koruması gereken bir kurumdur.

En baştan itibaren iyi gazeteciliğin kişilere değil ilkelere bağlılık temelinde mümkün olduğunu ve iyi gazetecilik ilkelerinin kurumsallaşması gerektiğini ısrarla savunduk. Gazete Duvar aynı iddiayı bugün de sürdürüyor. Okurlarımızın şimdiye kadar gösterdikleri ilgiye minnettarız ve gazetecilik adına daha iyisini yapma azmi içindeyiz. Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak, ülkemizin ağır koşulları altında boğulmaya çalışılan gazetecilik mesleğinin güvenilir kalesi olmaya devam edecektir.”

Gazete Duvar’da deprem

Benzer Haberler