AKP’li belediyeden kadınların giyimine müdahale: 12 Eylül yönetmeliğine dayandırdılar

12 Ocak 2022 Çarşamba

Bursa’da AKP’li Osmangazi Belediyesi, 12 Eylül dönemine çıkarılan yönetmeliğe dayanarak kılık kıyafet genelgesi yayınladı. Genelge ile “kadın personelin etek boyunun dizi aşması, yırtmaçlı olması, kolsuz ve yakası çok açık kıyafet giymesi” yasaklandı. Erkek personele ise tıraş zorunluluğu getirildi.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde AKP’li Osmangazi Belediyesi, geçmişte başörtüsü yasağına gerekçe gösterilen 12 Eylül dönemine ait karara atıfta bulunarak kılık kıyafet genelgesi yayınladı. AKP’li Mustafa Dündar’ın yönettiği ilçenin belediye personeli için yayınladığı genelgede, 12 Eylül cuntasının Bakanlar Kurulu’nun 16 Temmuz 1982’de aldığı karara atıf yapıldı.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, Osmangazi Belediyesi, 7 Ocak’ta tüm personeline gönderdiği genelgeyle, 10 Ocak tarihinden itibaren, tüm personelin 12 Eylül 1980’deki darbeyi yapan Milli Güvenlik Konseyi’nin 16 Temmuz 1982 tarihli kararıyla çıkartılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” hükümlerine uygun bir şekilde giyinmesini istedi.

28 Şubat sürecinde başörtülü öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesine dayanak olarak gösterilen yönetmelikteki tartışma yaratan maddede, 1 Ekim 2013’te o dönemin başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’yle değişiklik yapıldı. Değiştirilen maddeyle birlikte kamu kurumlarında çalışan başörtülü kadınlara, başörtüsünü çıkartma zorunluluğu kaldırılmıştı.

‘ETEK DİZDEN YUKARI VE YIRTMAÇLI OLAMAZ’

Genelgeyle başörtülü personel açısından dezavantajlı bir durum oluşmadı. Ancak, kadın personelin kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolon giymesi, etek boyunun dizden yukarı ve yırtmaçlı olması ile sandalet giymesi yasaklandı.

Genelgede erkek personele ise ütülü elbise, gömleksiz ve kravatsız dolaşmama, boyalı ayakkabı, saç ve günlük sakal tıraşı zorunluluğu getirilirken, bıyık boyunun da dudak hizasını geçmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Öte yandan genelgeyi yayınlayan Osmangazi Belediyesi’nin iki başkan yardımcısı sakallı olması dikkat çekti. Belediyenin resmi sitesinde yayınlanan fotoğraflarda, başkan yardımcıları Hüseyin Erdönmez ve Yunus Şahin’in sakallı fotoğrafları da yer alıyor. Belediye personeli, Erdönmez ve Şahin’in halen sakallı olduğunu belirtiyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Beytullah Seferler imzasıyla Osmangazi Belediyesi personeline gönderilen genelgenin tamamı ise şöyle:

“25 Ekim 1982 tarih ve 17849 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulunun 16.07.1982 tarihli kararı ile yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Kılık Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5.nci maddesinde;
“a.) Kadınlar;
Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.
b. Erkekler;
Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur.
(Danıştay İkinci Dairesinin 18/11/2020 tarihli ve E.:2017/665; K.:2020/3432 sayılı kararı ile iptal ibare: Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir) temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.
Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.
(Değişik: 7/8/1991 ­ 91/2048 K.) Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.'” denilmektedir.
Yönetmeliğin ilgili maddeleri uyarınca tüm personelin kılık kıyafet genelgesine uygun olarak göreve gelmesi gerekmektedir. 10/01/2022 tarihinden itibaren yapılacak denetimlerde genelgeye uygun olmayan personellerin tespit edilen durumları ile ilgili olarak disiplin işlemleri uygulanacaktır.
Ekte sunulan yönetmeliğin Müdürlüğünüzde görev yapan tüm personellere tebliğ edilerek konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda;
Gereğini arz ve rica ederim.
Beytullah Seferler
Başkan Yardımcısı”

AKP’den aday adayı oldu, 53 ihaleyi kaptı

Benzer Haberler