AKP’den flaş S-400 çıkışı: Bu konu artık bizim için kapanmıştır

4 Haziran 2021 Cuma

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç,  Türkiye’nin Rusya’yla ilişkilerinin ABD’ye alternatif olmadığını söyledi.

 

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Türkiye-ABD ilişkilerinde kritik konuların başında bulunan, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma füze sisteminin kullanımına Türkiye’nin karar vereceğini söyledi. “Bu konu artık bizim için kapanmıştır” diyen Kılıç, Türkiye’nin Rusya’yla ilişkilerinin ABD’ye alternatif olmadığını söyledi.

“Türkiye’yi Orta Doğu ülkesine çevirme gayretindeler”

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının gerekçesini de, “Yola çıktığı amacıyla geldiği noktanın aynı olmaması” olarak açıklayan Kılıç, “Bana İstanbul Sözleşmesi’nden niye çıktınız diyenler kadar, iyi ki çıktınız diyen kadın da çok” diye konuştu.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, BBC Türkçe’nin de aralarında bulunduğu uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kılıç, 14 Haziran’daki NATO Zirvesi’nin gerçekleştirileceği Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez yüz yüze yapacağı görüşmenin Türkiye-ABD ilişkilerine olası etkilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Kılıç, görüşmede kritik konulardan biri olması beklenen Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma füze sistemi konusunda ABD’den gelen eleştirileri de değerlendirdi.

Türkiye’nin S-400 konusunda attığı adımın “NATO müttefikliği sorumluluğunu ihlal anlamına gelmeyeceğini” belirten Kılıç, şu görüşleri dile getirdi:

“ABD İLE MÜTTEFİKLİĞİMİZ VAR”

“ABD ile uzun yıllardır bir NATO müttefikliğimiz var ve bölgesel anlamdaki çalışmalarda çok yakın ilişkiler içinde bulunuyoruz. Bunun bize yüklediği birtakım müttefiklik anlayışı ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan sorumluluklar da var. Ama aynı şekilde ABD’ye de birtakım sorumluluklar ve mükellefiyetler yükleyen anlaşmalar var. Güvenliğimiz ile alakalı olarak Türkiye’ye olabilecek bir saldırıya karşı savunma ile alakalı attığımız ve atacağımız adımlar konusunda bizim yanımızda durmayan ve yeterince destek vermeyen NATO müttefiklerimizin ortaya koymuş olduğu tutumdan dolayı S-400’ü aldık.

“Biz, NATO anlaşmasını feshetmedik, Birleşmiş Milletler üyeliğimizi durdurmadık, uluslararası savunma anlaşmaları ile çizilmiş sınırları ihlal etmedik, herhangi bir şekilde şeffaf olmayan bir silah geliştirmesi içine girmedik. Kurallar gereği kendi imkânlarımız çerçevesinde alabileceğimiz bir sistem aldık. Farklı bir NATO ülkesinde de Rus menşeili bir hava savunma sistemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz neden bu adımı attığımızı Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere her mercii eliyle anlatıldı. Bu konu artık bizim için kapanmıştır.”

‘SÖZDE SOYKIRIM KARARI İÇ SİYASETE YÖNELİK’

Joe Biden yönetiminin ABD Türkiye ilişkilerini nasıl etkileyebileceği sorusu üzerine de Kılıç, Biden’ın ABD Başkan Yardımcısı olduğu, eski Başkan Barack Obama’nın ikinci döneminde yapılan hataların yapmayacağı umudu taşıdığını vurguladı:

“Şu ana kadar aldığımız sinyaller çok da öyle olmadığını gösteriyor. Ümit ediyorum önümüzdeki dönem içerisinde bu olur. Sözde Ermeni soykırımı kararı tamamıyla Amerikan iç siyasetine yönelik bir karardır. ABD Başkanı olarak ‘soykırım’ tabirini değerlendirmesi. İç siyasette Ermeni diasporası, Kaliforniya’yla yakınlığı etkisi var. Bizim Ermeni halkıyla sıkıntımız yok. Tarihteki olayları, tarihsel gerçekler ve belgeler üzerine değil sadece dünya üzerindeki kendi diasporasını bir ara tutma çapası olarak kullanarak Türkiye’ye karşı düşmanlığı beslemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.”

Çavuşoğlu: Yeni ABD yönetimi Türkiye ile daha iyi ilişki kurma arayışında

Benzer Haberler