Ağaoğlu İnşaat bir süredir yaşadığı mali sıkıntılarla gündemdeydi! Varlık Fonu Ağaoğlu için devreye girdi

25 Eylül 2019 Çarşamba

Ağaoğlu İnşaat bir süredir yaşadığı mali sıkıntılarla gündemdeydi! Varlık Fonu Ağaoğlu için devreye girdi

Özellikle son altı ayı aşkın bir süredir Ağaoğlu İnşaat yaşadığı mali sıkıntılarla gündemdeydi. İstanbul Finans Merkezi projesi için Varlık Fonu’nun devreye girdiği ortaya çıktı.

Bir süredir mali sıkıntı içinde olduğu belirtilen Ali Ağaoğlu, 300 bin lira ile 3.7 milyon lira arasında değişen fiyatlardaki otomobillerini satışa çıkardığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda işadamı Ali Ağaoğlu, garajındaki beş lüks otomobilin satışı için İstanbul Avrupa yakasındaki bir galeriyi yetkilendirdiği ortaya çıkmıştı.

Özellikle son altı ayı aşkın bir süredir Ağaoğlu İnşaat yaşadığı mali sıkıntılarla gündemdeydi. Ağaoğlu’nun yüklenicisi olduğu dev proje İstanbul Finans Merkezi için  Varlık Fonu’nun devreye girdiği ortaya çıktı.

Ali Ağaoğlu krizde: Lüks araçlarını satışa çıkardı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi projesine ortak olduğunu açıkladı.

Sönmez “Projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız” dedi.

Sönmez, stratejik yatırım olarak gördükleri İFM projesiyle ilgili son gelişmeleri anlattı. TVF olarak İFM projesine dahil olduklarını ve projenin bir kısmına yatırım yapacaklarını ağustos sonunda duyurduklarını anımsatan Sönmez, TVF olarak öncelikli stratejik yatırımlarından biri olan İFM projesinde hızla ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Sönmez, emlak, mevzuat ve ekosistem boyutlarıyla ele aldıkları projede ilk etapta inşaatın tamamlanması için müteahhit şirketlerle görüşmeleri hızlandırdıklarını ve her biriyle kamu yararını gözeterek rayiç bedellerin altında oldukça makul meblağlar üzerinden anlaşmalar yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“TVF olarak 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız. Ofis ve çarşı alanlarını içeren bu kısımlardaki 3 yüklenici firma ile anlaşmaları imzalıyoruz. İnşaatların bir an önce başlaması için Emlak Konut GYO ile birlikte ihale düzenleyeceğiz.

En geç kasım ayında vinçlerin çalışmaya başlayacağını söyleyebiliriz

İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin vizyoner projelerine katkıda bulunma ve yatırım yapma stratejimiz kapsamında değerlendirdiğimiz bir proje. İstanbul’un, 3 saatlik uçuş mesafesindeki bölgenin finans merkezi olarak konumlanmasında çok büyük öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vizyonu doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun iş birliğiyle proje ilerliyor.”

Sönmez, bu vizyoner projede inşaatın 2022 başında tamamlanması hedefi doğrultusunda uzlaşmacı tavır sergileyen ve kamu yararına hareket eden müteahhitlere ve tüm paydaşlara teşekkür ettiklerini bildirdi.

Ağaoğlu, masraflarını Varlık Fonu’ndan tazmin ederek 6 blokluk alanı da devretmek suretiyle projeden çekilmiş  oldu.  ihaleyi 1 milyar 460 milyonluk hasılat teklifiyle kazanmıştı. Ağaoğlu İnşaat bir süredir yaşadığı mali sıkıntılarla gündemdeydi! Varlık Fonu Ağaoğlu için devreye girdi.

Benzer Haberler