Abdullah Gül, Gezi kararına tepki gösterdi: Türkiye’ye büyük kötülük

26 Nisan 2022 Salı

Abdullah Gül, Gezi kararına tepki gösterdi: Türkiye’ye büyük kötülük

Gezi davası kararlarına tepki gösteren 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar” ifadesini kullandı.

Karar duruşması dün (25 Nisan) yapılan Gezi Davası’nda mahkeme, 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18’er yıl hapis cezası verdi.

Karara siyasilerden tepkiler sürüyor. Son tepki 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi. T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Gül “Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, zaten imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda ancak bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi” dedi.

Ali Babacan’dan Gezi kararına tepki: Büyük haksızlık…

‘ÇOK ÜZDÜ’

Gül şöyle konuştu: “Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını çok derinden yaraladı. Beni de çok üzdü. Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır. Osman Kavala gibi servet sahibi bir insan hoş vakit geçirmek yerine insanlık meseleleriyle uğraşmasının bedelini ödüyor, bu çok acı. Yargıtay kararına kadar bu insanların hapiste olması çok çok üzücü, vicdanları yaralayıcı bir durum.

‘TÜRKİYE’YE İNANILMAZ YÜK’

Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar. İnsan hakları ve hukuk uygulamalarının zaten çok sorgulandığı dönemde, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler ancak bu kadar zarar verebilirlerdi. Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, zaten imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda ancak bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi.”

Demirtaş: Gezi dört duvara sığmaz

‘AİHM’İN DİKKATE ALINMAMASI HEM KABUL EDİLEMEZ, HEM ÇOK ÜZÜCÜ’

Yargılama sürecini ‘utanç verici’ olarak tanımlayan Gül, AİHM kararlarının yok sayılması ve üç kişilik heyetten bir hâkimin AKP listelerinden milletvekili aday adayı olmasını ise şöyle yorumladı:

“AİHM içtihatlarının yargı sürecinde dikkate alınmamış olması hem kabul edilemez hem de çok üzücü. Parçası olduğumuz modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıca utanç verici. Türkiye’nin tekrar demokrasiye dönmesi, insan haklarını da güncelleyecek şekilde çaba sarf etmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yönüne evrilmesi gerekirken bu karar şok edici ve yük oldu. Kavala’nın ve tutuklanan diğer isimlerin içeride çekeceği eziyet çok acı. En az onun kadar, çelişkili yargılama süreçlerine tanık olmuş bu davanın Türkiye’ye kaybettirdiklerini görmek de acı.

‘O HAKİMİN DAVADAN GÖNÜLLÜ ÇEKİLMESİNİ BEKLERDİM’

Hâkim konusuna gelince. Doğrusu bu davada, daha önce aday olmuş ve seçim kampanyasına katılmış bir hakimin kendisinin bu davadan gönüllü olarak çekilmesini beklerdim. Mesleğine hakimlik kariyeriyle başlayıp öyle kıdem alan hakimlerin bu davada karar verici durumda olması tartışmalara fırsat vermezdi.”

Gezi’ye ceza yağdı! Kavala’ya müebbet 7 kişiye 18 yıl hapis ve tutuklama

‘GEZİ SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYORDU’ SORUSUNA YANIT

Gül “Gezi sizin için ne ifade ediyordu?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Ben o gün Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm. Faili meçhuller için değil çevre için itiraz eden Chicago’daki Londra’daki gibi eylemler. Ortadoğu ülkelerinin problemlerini değil gelişmiş ülkelerin problemlerini yaşıyor olmanın bir göstergesi. Problemlerimiz bile gelişmiş ülkelerin problemlerine benzemeye başlamıştı. O gün oradaki insanlarla diyalog kurup, anlaşarak çok kolay bir uzlaşmayla çıkmak mümkünken, aşırı müdahaleler neticesinde uzun dönem uykuda olan illegal örgütlerin uyanmasına, harekete geçmesine ve vandallıklarına fırsat verildi.”

Tarihi konuşma! Kılıçdaroğlu: Vatanı satanlarla kavga edeceğim

Benzer Haberler