ABD’deki eylemler sürüyor! Tankeri eylemcilerin üzerine sürdü… Beyaz Saray, Trump’ın saklandığı iddialarını yalanladı

Yayın tarihi: 1 Haziran 2020 Pazartesi 7:38 am - Güncelleme: 1 Haziran 2020 Pazartesi 5:34 pm

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan eylemler 6’ncı günde devam etti. Minneapolis’te bir tanker sürücüsü, aracını otobanda toplanan binlerce eylemcinin üzerine sürdü. ABD basını Trump’ın gösteriler sırasında bir sığınağa saklandığını yazarken Beyaz Saray, bu iddiaları yalanladı.

ABD’nin birçok şehrinde siyahi Amerikalı George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan eylemler devam ediyor. Washington DC, Minneapolis, Philadelphia, Chicago, Los Angeles başta olmak üzere birçok şehirde polisin eylemcilere yönelik müdahalesi de şiddetlendi. Trump’ın çağrısı üzerine Ulusal Muhafızlar görevlendirildi.

TANKER SÜRÜCÜSÜ ARACINI PROTESTOCULARIN ÜZERİNE SÜRDÜ

Minneapolis’te bir tanker sürücüsü, aracını otobanda toplanan binlerce protestocunun üzerine sürdü. Tankerin yaklaştığını fark eden protestocular yol kenarına kaçtı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Eylemciler daha sonra tankere el koydu.

 

ABD’de gerilim büyüyor! Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestolarda 19 yaşındaki genç hayatını kaybetti!

BEYAZ SARAY’IN KARŞISINDA BULUNAN LAFAYETTE PARK’TA GERGİNLİK

Washington’da Beyaz Saray’ın karşısında bululan Lafayette Park’ta devam eden protestolarda, polisle göstericiler arasındaki gergin anlar yaşandı.

Tanınmış şarkıcı George Floyd protestolarında plastik mermi ile vuruldu

TRUMP’IN SIĞINAĞA SAKLANDIĞI İDDİA EDİLDİ, BEYAZ SARAY YALANLADI

ABD basını geçtiğimiz Cuma günü Beyaz Saray önünde alevlenen gösteriler sırasında başkan Trump’ın bir sığınağa gitmek zorunda kaldığını yazdı.

Beyaz Saray’a yakın olan bir Cumhuriyetçi ise o sıralarda ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın altına kurulan bir sığınakta kaldığını açıkladı. İsmini açıklamak istemeyen Cumhuriyetçi senatörün iddiasını, Beyaz Saray yönetiminden bir yetkili de doğruladı. Trump’ın terör saldırısı gibi acil durumlar için hazırlanan sığınakta yaklaşık bir saat kaldığı açıklandı.

Cumhuriyetçi siyasetçi, “Trump ve ailesi bu protestoların büyüklüğünden ve şiddetinden sarsıldı” açıklamasını yaptı. Melania Trump ve çiftin 14 yaşındaki oğulları Barron’un da sığınakta olup olmadığı bilinmezken Gizli Servis protokolüne göre kurumun yükümlülüğü altındaki bütün bireylerin yer altı sığınaklarına girmesi bekleniyordu.

Beyaz Saray ise bu iddiaları yalanladı.

Anonymous, Trump’ın çocuk istismarından yargılandığı resmi evrakları sızdırdı

NEW YORK BELEDİYE BAŞKANININ KIZI GÖZALTINDA

Öte yandan gösteriler devam ederken New York şehrinin belediye başkanı Bill de Blasio’nun kızının da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Güvenlik güçleri kaynakları, cumartesi gecesi Manhattan’da devam eden gösterilerde 25 yaşındaki Chiara de Blasio’nun gözaltına aldığını açıkladı.

WASHINGTON’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Ülke genelindeki Floyd gösterileri devam ederken, Beyaz Saray etrafında toplanan yüzlerce göstericinin dün şiddet eylemlerinde bulunması ve bugün de Beyaz Saray civarında toplanmaya başlamasının ardından Belediye Başkanı Muriel Bowser’den yeni bir adım geldi.

Bowser yaptığı yazılı açıklamada, yerel saatle pazar 23.00’ten, pazartesi 06.00’ya kadar kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

ABD’de George Floyd’u öldüren polis tutuklandı

ABD ADALET BAKANLIĞINDAN FEDERAL GÜÇLERE ‘PROTESTOLARI PROVOKE EDENLERİ’ YAKALAMA EMRİ

ABD Adalet Bakanı William Barr, Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesi nedeniyle düzenlenen protestoları “şiddet eylemlerine dönüştüren ANTIFA da dahil provokatörlerin” yakalanması için federal güvenlik güçlerine talimat verildiğini duyurdu.

Barr, yaptığı yazılı açıklamada, “barışçıl ve meşru” göstericilerin seslerinin radikal gruplar tarafından bastırıldığına dikkati çekerek, “Radikaller ve provokatörler, kendi şiddet içerikli ve aşırılıkçı ajandaları için protestoları istismar ediyor. Şimdi bu şiddeti izlemeyi bir kenara bırakıp, buna karşı çıkma ve olanları durdurma zamanı.” diye konuştu.

Yılmaz Polat: “Olaylar ABD’de duracak gibi değil, genişleyerek devam ediyor!”

Şiddet eylemlerine karşı yeterli güvenlik gücü kaynağı sağlamanın eyalet ve yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğunun altını çizen Barr, gerekli yerlerde düzenin sağlanması için Ulusal Muhafızların görevlendirilebileceğini kaydetti. Barr, açıklamasında, “Federal güvenlik güçlerine, barışçıl protestoları gasbeden şiddet yanlısı olan ve federal hukuk ihlalinde bulunan radikal provokatörleri yakalama ve bu kişilere suç isnat etme talimatı vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Söz konusu suçluların yakalanmasında federal ve yerel yetkililer arasında koordinasyon için 56 bölgedeki FBI Müşterek Terör Görev Gücü ağının kullanılacağına vurgu yapan Barr, “Yağma olaylarıyla ilgili ANTIFA ve diğer benzeri grupların kışkırttığı ve yaptığı şiddet eylemleri iç terördür ve buna göre karşılık verilecektir.” ifadesine yer verdi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde Vali OHAL ilan ederek orduyu göreve çağırdı

LONDRA’DAN GEORGE FLOYD PROTESTOLARINA DESTEK GÖSTERİSİ

Londra’da binlerce gösterici, ABD’nin Minnesota kentinde gözaltına alınırken polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için dayanışma eylemi yaptı. Trafalgar Meydanı’nda öğle saatlerinde toplanan göstericiler, “Adalet yoksa barış da yok”, “Dizinizi boynumuzdan çekin” sloganları atarken, ABD ve İngiliz hükümeti karşıtı döviz ve pankartlar taşıdı.

​”Gerçek pandemi ırkçılıktır” pankartının dikkati çektiği gösteride, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye dönük sosyal mesafe kuralları da umursanmadı. Göstericiler daha sonra kentin Vauxhall semtinde bulunan ABD Büyükelçiliğine yürüdü.

ABD’de tansiyon yükseliyor! mağazaları ateşe verdiler

​Elçilik önünde yoğun güvenlik önlemi alan İngiliz polisi ile göstericiler arasında zaman zaman sözlü ve fiziki çatışma yaşanırken, 11 gösterici gözaltına alındı. Polisin geri çekilmesiyle gerginliğin azaldığı eylemde göstericiler, başbakanlık ofisi “10 Numara”nın bulunduğu Downing Street’e yürüdü ve eyleme burada devam etti.

Eylemlere destek açıklamasında bulunan Anonymous da Chicago Polis Karakolu Radyosu’ndan “F*ck the police” şarkısı çaldı.

ALMANYA’DA HALLE VE HANAU KENTLERINDEKİ IRKÇI SALDIRILAR ANIMSATILDI

ABD’nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için Almanya’da gösteri düzenlendi. Sosyal medyadan yapılan çağrı üzerine ABD’nin Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan binlerce kişi, polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etti.

ABD’de ırkçılığa isyan! Binlerce kişi sokakta polisle çatıştı

SUSMAK SENİ SUÇ ORTAĞI YAPAR

Göstericiler “Beyazların susması şiddettir”, “George Floyd için adalet”, “Adalet olmadan barış olmaz”, “Siyahilerin hayatı önemlidir” ve “Susmak seni suç ortağı yapar” şeklinde dövizler ile George Floyd’un fotoğraflarını taşıdı.

​Burada yapılan konuşmalarda George Floyd’un maruz kaldığı polis şiddetinin münferit olay olmadığına işaret edilerek, Floyd olayının buz dağının görünün yüzü olduğu vurgulandı. Almanya’da da çok sayıda kişinin ırkçı şiddetten dolayı hayatını kaybettiği anımsatılan konuşmalarda, Almanya’da Halle ve Hanau kentlerindeki ırkçı saldırılar anımsatıldı. Polis gösteri sırasında büyükelçilik önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

“Trump barışçıl başlayan gösterileri provoke etti, tepki arttı” Tele1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat anlattı

DENVER’DA 80 KİŞİYE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İHLALDEN GÖZALTI

Colorado eyaletinin başkenti Denver’da polis, 80 kişiyi sokağa çıkma yasağını ihlalden dolayı gözaltına aldı.

WASHINGTON’DA 17 GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI

Washington’daki gösterilerde 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

TRUMP: ÇOK GEÇ OLMADAN DİĞER EYALETLERDE DE ULUSAL MUHAFIZLAR GÖREVLENDİRİLMELİ

ABD Başkanı Donald Trump, protestoların kontrol altına alınabilmesi için bazı eyaletlerde Ulusal Muhafızların görevlendirilmesi kararını savunarak, “Geç olmadan diğer eyaletlerde de Ulusal Muhafızlar görevlendirilmeli” dedi.

MINNESOTA VALİSİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI BİR GÜN DAHA UZATTI

Minnesota Valisi Tim Walz, sokağa çıkma yasağını bir gün daha uzattığını duyurdu.

Trump: Ordumuz müdahale için hazır

NEW YORK’TA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, New York polisinin göstericilerin yüzüne doğrudan biber gazı sıktığı görülüyor.

Videoyu sosyal medyada paylaşan New York Kent Konseyi Sözcüsü Corey Johnson, polisin bu davranışının “mazur görülemez” olduğunu belirtti.