ABD yönetimine Türkiye mektubu

2 Mart 2021 Salı

ABD yönetimine Türkiye mektubu

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 180’den fazla Kongre üyesi, Joe Biden hükûmetini Türkiye’de işlenen insan hakları ihlalleri ile mücadele etmeye çağırdı.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den oluşan Kongre üyeleri, 26 Şubat’ta kaleme aldıkları ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderdikleri mektupta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde yaşanan insan hakları ihlallerinin incelenmesi istendi.

Euronews’in aktardığına göre, “Maalesef Cumhurbaşkanı Erdoğan milletlerimiz arasındaki ilişkileri zorlu sınavlar vermeye zorladı” denilen mektupta, “İkili ilişkilerimizde stratejik konular haklı olarak çok önemli bir yer teşkil etti. Bununla birlikte Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlalleri ve demokratik gerileme de aynı derecede bir endişe kaynağıdır” ifadeleri kullanıldı.

“ERDOĞAN YARGIYI ZAYIFLATTI, ÖZGÜR BASINA BASKI UYGULADI”

Mektupta ‘Erdoğan’ın görev süresi boyunca yargıyı zayıflattığı, önemli askeri ve istihbarat mevkilerine kendi siyasi müttefiklerini yerleştirdiği, ifade özgürlüğü ve özgür basına baskı uyguladığı ve siyasi muhalifleri, gazetecilerle azınlıkları haksız yere hapsettiği’ belirtildi.

Mektuba göre, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerinin eski haline gelebilmesi için Erdoğan ve partisinin bu tavırlarında değişikliklerin görülmesi “hayati önem” taşıdığına dikkat çekildi.

Kongre üyelerinin mektubunda ayrıca, 2016’daki darbe girişiminden beri 80 binden fazla kişinin tutuklandığı ya da hapsedildiği belirtildi, bin 500’den fazla sivil toplum örgütünün ise ‘siyasi muhalefetin bastırılması’ için kapatıldığı ileri sürüldü.

Erdoğan’ın 2017’deki ABD ziyareti sırasında, korumaların protestocuları hedef almasına da değinilen mektupta, olayla ilgili olarak Erdoğan’ın dört korumasının yargı sürecinin ABD’de devam ettiğinin altı çizildi.

Öte yandan mektupta imzası bulunanlar arasında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Demokrat partili Başkanı Gregory Meeks ve Meclis’in kıdemli üyelerinden Cumhuriyetçi Mike McCaul de yer aldı.

NE OLMUŞTU?

9 Şubat’ta da Cumuriyetçi ve Demokrat toplam 54 senatör Başkan Joe Biden’a mektup göndermiş ve Türk hükûmetinin insan hakları sicilini iyileştirmesi için baskı yapılması çağrısında bulunmuştu.

54 senatörden Joe Biden’a ‘Erdoğan’ mektubu: Otoriter yönetimi durdurun

Benzer Haberler