Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Dünya

Yunan Başbakanını ağırlayan Macron ipleri gerdi: Fransa ve AB Türkiye’nin Doğu Akdeniz faaliyetleri karşısında zayıflık göstermeyecek”

Macron

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’la ortak yaptığı basın açıklamasında ”Doğu Akdeniz’de arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edeceğiz” demişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkeye remsmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’nin Kıbrıs’taki ihlallerini tolere etmeyeceğiz, zayıflık göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi.

Macron, görüşme öncesi düzenledikleri ortak basın açıklamasında Miçotakis ile AB ve Yunanistan’ı ilgilendiren pek çok konuyu ele alacaklarını dile getirdi.

Macron’dan Şanzelize Bulvarı’na yasak geliyor

Macron, “Elysee Sarayı’nda Ayrıca Doğu Akdeniz’deki gerginliği de konuşacağız. Türkiye’nin son girişimini uluslararası hukuka aykırı buluyoruz. Bu konuda Yunanistan, AB ve Fransa olarak tam bir koordinasyon içindeyiz. Ve sorunun çözümü için bu konuda koordineli kalmaya devam edeceğiz” dedi.

“Fransa, Türkiye’nin Kıbrıs’taki ihlallerini tolere etmeyecek” diyen Macron ayrıca “Zayıflık göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.