Yeni bir süreç başlayabilir! Ay tozundan oksijen üretilecek

21 Ocak 2020 Salı

Avrupa Uzay Ajansı, Ay tozu ile oksijen üretecek bir prototip geliştirdiğini duyurdu. Ay’ın tamamen toz ve kaya ile kaplı yapısından, oksijen ve su üretmek için gerekli kimyasal ayrıştırmayı yapacak olan prototip efektif çalışırsa, çalışmalar yeni bir sürece geçecek.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 2020 içinde prototipin geniş ölçekli bir örneğini inşaa edip nasıl çalıştığını test etmek istiyor. Bu sayede, Ay’a kurulacak küçük bir operasyon merkezi ile Ay’da astronotların ihtiyacını karşılaşacak oksijen, su ve roket yakıtını üretilecek. Bu da SpaceX roketleri gibi “iniş-kalkış” yapabilen roketlerin düzenli olarak aya gidip gelebilmelerinin önünü açacak.

Donanımhaber’den Süleyman Sertkaya’nın haberine göre; Ay’a sürekli inşaat malzemesi taşıyabilecek ve geri dönüş de yapabilecek olan roketlerle Ay’da kalıcı ve yüksek kapasiteli bir üs kurulabilecek. Ay’ın düşük yer çekimi ise derin uzaya ulaşmanın kilidi olarak görülüyor. Burada inşaa edilebilecek daha büyük uzay gemileri daha düşük maliyetle ve kolayca uzaya yükselip diğer gezegenlere ulaşabilecek.

Ayda oksijen, su ve yakıt üretiminin mümkün olması, Ay yüzeyinde madencilik faliyetlerinin de başlaması anlamına gelecek. Bu da hem Ay’daki inşaatlar için gerkli madenlerin çıkarılmasını hem de dünyada kıt bulunan madenlerin Ay’dan daha ucuza getirilebilmesinin önünü açabilecek.

Instagram IGTV butonunu kaldırıyor
ESA’nın prototipinün henüz çok erken aşamada olduğu ancak temel prensip olarak ay tozunu oksijene dönüştürebildiği vurgulanıyor. Uzay ajansı 2020 ortasında tam anlamıyla çalışan güçlü bir modelle medya önüne çıkmaya hazırlanıyor.

Benzer Haberler