Yaprak toplayan kadınların isyanı: Şimdilerde ekmek bile alamıyoruz

13 Mayıs 2022 Cuma

Manisa Salihli ilçesinde sarmanın ana malzemesi olan asma yapraklarını toplayan kadınlar yüksek maliyetlere isyan ettiler. Tarlada çalışan kadının yaptığı açıklamada, “Eskiden yaprak topladığımızda bilezik yapardık şimdi ekmek bile alamıyoruz. Un, yağ alamıyoruz. çiftçiler aç” diyerek tepki gösterdi.

Manisa Denge gazetesinde yer alan habere göre; Manisa’da Mayıs’ın ilk haftası itibariyle yaprak toplama sezonu başladı. Çiftçi kadınlar; eskiden kazandıkları paralarla evin birçok ihtiyacını karşılayıp, geleceğe yatırım yaparken şimdi ancak temel ihtiyaçları ucu ucuna alıp, geçmiş sezonun borçlarını ödeyebileceklerini ifade ettiler.

Yaprak toplama sezonuna ilişkin konuşan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, üretim maliyetinin yüzde 300 oranlarında arttığı bu dönemde ‘asma yapraklarının çiftçinin idmanına yetiştiğini söyledi. Üreticilerin maliyetler nedeniyle ‘üretemez’ hale geldiğine dikkat çeken Başkan Yalvaç, çiftçilerin acilen desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Başkan Yalvaç, “Bu dönem en çok para harcadığımız zamanlar. Kullanmış olduğumuz ürünler, elektrik, su faturalarımız yüzde 300-400 arttı. Bir hafta, 10 gün gelseler 500 alsalar neye yarar? 2 kilo mazot parası yapar başka bir şey yapmaz.”

“ESKİDEN BİLEZİK YAPARDIK ŞİMDİ EKMEK BİLE ALAMIYORUZ”

Yaprak toplamaya gelen kadınlardan Rahime Bilgiç, eskiden yaprak toplayarak birçok ihtiyaçlarını giderdiklerini ve geleceğe yatırım yaptıklarını belirtirken şimdilerde ancak karın tokluğuna çalıştıklarını ifade etti. Bilgiç, “Geçen sene bundan iyiydi. Bu sene gübre atamadık. Bu yıl tüm ailece mahvolduk. Suyu pahalı gübresi pahalı yetmiyor. Aç kalıyoruz yani vallahi açız. İstediğimizi yiyemiyoruz. Bağa bakamıyoruz. Eskiden yaprak topladığımızda bilezik yapardık şimdi ekmek bile alamıyoruz. En önemli şey un, yağ. Un, yağ alamıyoruz. Çiftçiler aç” diye konuştu.

kazandıkları parayı borçlarına yatıracaklarını kaydeden Emine Demir ise; “Şu anda yaprak fiyatı iyi olabilir ama zamanla bu fiyatta düşecek. Emeğimizin karşılığını alamayacağız. Mazot, ilaç pahalı. Eve aldığımız un, yağ, domates, bulaşık deterjanı pahalı. Bir de eşinin işi yoksa çiftçiysen, üzüm de para etmezse ben ne yapayım. Çalış çalış bir adım ileri gidemiyorsun hatta sezonu borçla kapatıyorsun.” dedi.

“HEP ZENGİNLER KAZANIYOR ÇİFTÇİLER HER ZAMAN İÇİN REZİL”

Mevcut sistemde kazananın zenginler, kaybedenin ise üretenler olduğunu dile getiren Emine Demir, “Süt olmuş 8 lira şeker olmuş 20 lira. Bizim ekmeğimiz ne peynir ekmek reçel. Biz bunları yiyoruz ama artık alamıyoruz bunları. Dertliyiz. Mazota, gübreye, ilaçlamalara destek olmalarını rica ediyorum. Çiftçinin hakkını savunsunlar. İlaççıya bağına göre dönümüne göre en 50-70 bin arası para veriliyor. Borç var. Üzümün tonu ne kadar? Sezon açıldığında 13 liradan üzüm satıyor bu insanlar. Hep zenginler kazanıyor. Çiftçiler her zaman için rezil” diye konuştu.

Benzer Haberler