Vekilliği düşürülen Leyla Güven: Darbeler yalnızca silahla olmuyor

4 Haziran 2020 Perşembe

Meclis Genel Kurulu’nda yapılan görüşme sonucu vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven, “Darbeler sadece silahla olmuyor” tepkisi gösterdi.

Milletvekilli düşürülen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Meclis’te yaşanan tartışmaları televizyondan izledi ve vekilliğinin düşürülüşü okunduğunda Kürtçe “Berxwedan jiyane” yani “yaşamak direnmektir” dedi.

HDP Milletvekili Leyla Güven, vekilliğinin düşürülmesini “CHP’li bir milletvekili de var ama CHP’nin bunda sorumluluğu da var” diye değerlendirdi ve “AKP döneminde 18 yıl boyunca her gün Kürt halkının iradesine karşı darbeler gerçekleştirildi” ifadelerini ekledi.

CHP: Hukuksuzca milletvekillerimizin vekilliği ellerinden alındı

Güven, konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik siyaset yürüten Kürtlere karşı sürekli bir darbe halinde, darbenin ille de silahlı olması gerekmiyor. Evet, muhalif olana da var, CHP’li bir milletvekili de var ama CHP’nin bunda sorumluluğu da var. 2016’da dokurulmazlıklar kaldırıldığında güçlü bir sesle HDP ile hareket etmiş olsalardı belki bugün bunları yaşamayacaktı” derken, siyasetin yaşamın her alanında olduğunu ve mücadelesini sürdüreceğini vurguladı.

Parlamento darbesi: Üç milletvekilinin vekilliği düşürüldü

Güven, şu ifadeleri kullandı:

“Doğrusu Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı müddetçe bu tür uygulamalarla Türk halkının iradesine her gün yeni darbeler yaparak kendilerini ayakta tutmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP ile başlamadı Kürt sorunu ama AKP döneminde 18 yıl boyunca her gün Kürt halkının iradesine karşı darbeler gerçekleştirildi.”

“1994’te parlamentoya giren Kürt milletvekillerine karşı geliştirilen darbe tam da bugün 2020 tarihinde Kürt iradesine geliştirilen darbeden farklı değil. Gene 4 Kasım 2016’da Kürt halkının seçilmişlerine karşı darbe gerçekleştirildi. Yani Kürtlere koordinat biçmeye çalışanlar, şöyle yapın böyle yapın diyenler Kürtlerin demokratik siyasetteki ısrarını görmemeleri anlaşılır gibi değil.”

“Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik siyaset yürüten Kürtlere karşı sürekli bir darbe halinde, darbenin ille de silahlı olması gerekmiyor. Evet, muhalif olana da var, CHP’li bir milletvekili de var ama CHP’nin bunda sorumluluğu da var. 2016’da dokuulmazlıklar kaldırıldığında güçlü bir sesle HDP ile hareket etmiş olsalardı belki bugün bunları yaşamayacaktık. Biz siyaset zemini olarak parlamentoyu görmüyoruz, siyaset yaşamın her alanında var.”

KCK DAVASINDA YARGILANMIŞTI

“KCK operasyonu” kapsamında 2008 yılında gözaltına alınıp hakkında açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Leyla Güven’in cezası Yargıtay tarafından onanmıştı.

Milletvekilliklerinin düşürülmesine HDP’den ilk tepki: Bu iktidar darbecidir

İnternet nedeniyle uzaktan eğitime erişemeyen 14 yaşındaki çocuk canına kıydı

Evinden cephanelik çıktı!

Benzer Haberler