Uğur Şahin ‘dolar milyarderleri’ listesinde

11 Nisan 2021 Pazar

Uğur Şahin ‘dolar milyarderleri’ listesinde

Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin salgın döneminde 4 milyar dolarlık servete ulaşarak Forbes dergisinin ‘dolar milyarderleri’ listesine girdi.

Amerikan Forbes dergisi tarafından yayılanan ‘dolar milyarderleri’ listesinde koronavirüs salgınında zengin olanlar da yerini aldı. Listeye bu yıl sağlık sektörüne yatırım yapan 40 yeni milyarder dahil oldu.

Listeye göre son 1 yılda dünya genelindeki dolar milyarderi sayısı 660 kişilik artışla 2.755’e ulaştı. Milyarderlerin toplam serveti ise 5.1 trilyon dolarlık artışla 13.1 trilyon dolara yükseldi.

SALGIN ZENGİNLERİ

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri büyük yükselişe geçti. Aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

UĞUR ŞAHİN 4. SIRADA

Salgınla ilişkili yeni milyarderler sıralamasında 4. sırada Türkiye ve dünyanın yakından tanıdığı bir isim yer aldı. Biontech Kurucu Ortağı Uğur Şahin, Forbes’a göre 4 milyar dolarlık servete ulaştı ve ilk kez milyarderler listesine girdi.

Benzer Haberler