Trump’ın azil süreci başladı

31 Ekim 2019 Perşembe

ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil soruşturması sürecini resmen başlatan tasarıyı onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında bugün ilk kez oylama yaptı.

Tasarı, azil soruşturmasının nasıl daha kamusal bir aşamaya geçeceğine ilişkin ifadeler içerirken, Trump’ın azledilmesi konusunda oylama yapılmadı.

Tasarı 192’ye karşı 232 oyla kabul edilirken, 2 Demokrat Partili temsilcinin de tasarının reddedilmesi yönünde oy kullanması dikkat çekti. Tasarının kabul edilmemesi yönünde oy kullanan Demokratların New Jersey temsilcisi Jeff Van Drew ve Minnesota temsilcisi Collin Peterson olduğu açıklandı.

Ne olmuştu?

Trump’ın Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Demokrat Parti başkan aday adayı ve eski başkan yardımcısı Joe Biden’ın oğlu Hunter’a yozlaşma soruşturması açması için baskı yaptığı iddia edilmişti. Hunter Biden, babasının başkan yardımcılığı yaptığı dönemde Ukraynalı bir doğal gaz şirketinin yönetim kurulundaydı. ABD basını, konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde bahsi geçen telefon konuşmasından kısa bir süre önce Trump’ın emriyle ABD’nin Ukrayna’ya yapılacak olan 391 milyon dolarlık yardımı dondurduğunu aktarmıştı.

Trump, Zelenskiy ile yaptığı telefon konuşmasında Biden’dan bahsedildiğini kabul etmiş, ancak konuşmanın içeriği ile ilgili detay vermemişti.

Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, telefon konuşmasını ‘anayasal sorumlulukların ihlali’ olarak değerlendirdi ve Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıklamıştı.

Benzer Haberler