TRT’deki personel tasfiyesi yargıdan döndü

3 Haziran 2020 Çarşamba

TRT’deki personel tasfiyesi yargıdan döndü

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) “İstihdam Fazlası Personel” (İFP) olarak belirlenen 169 çalışan, 2019 Mayıs ayında TRT bünyesinden tasfiye edilerek farklı kurumlara atanması kararı yargıdan döndü. 7 personel hakkında göreve dönme kararı verildi.

TRT “İstihdam Fazlası Personel” (İFP) olarak belirlenen 169 çalışan, 2019 Mayıs ayında TRT bünyesinden tasfiye edilerek farklı kurumlara atanması kararı yargıdan döndü.

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul 4. İdare mahkemesi tarafından, TRT’de yapım ve yayın elemanı olarak görev yapan Ş.B.S.’nin haklı bulunmasıyla başlayan sürecin ardından farklı illerdeki idare mahkemelerinden de karar geldi. Dava açan 6 personel daha haklı bulunarak göreve dönmeleri yönünde karar verildi.

TRT’de ‘istihdam fazlası’ gerekçesi ile tasfiyeye mahkeme ‘dur’ dedi

Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da, birbirinden farklı dairelerdeki idare mahkemeleri, TRT bünyesinden tasfiye edilen çalışanlar A.T.T., E.L.Ö., F.B., N.K., V.Ç., H.H.T., Ş.B.S’nin lehine karar verdi.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre, mahkemelerce yazılan kararlarda, “Açıkça hukuka aykırı bulunan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara yol açabilecek nitelikte olduğu sonucuna varılan dava konusu işlemin teminat aranmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Mahkemeler, TRT Yönetim Kurulu’nun takdir yetkisini hukuka aykırı kullandığına dikkat çekti.

Milli bayramları karıştıran TRT Haber’e tepki yağdı!

‘KRİTERLER OBJEKTİF DEĞİL’

Ayrıca, mahkemelerce, TRT’ye “bu personeli hangi kriterlere göre İFP olarak belirlediği” de soruldu.

Alınan yanıtta personelin değerlendirilmesi için 9 kriter (mevcut göreve uyum, teknoloji kullanımı, kurum değerlerine uygunluk, görev bilinci, takım çalışmasına yatkınlık, iletişim becerisi, kendini geliştirme, problem çözme, değişime açıklık) belirlendiği, bu kriterlere göre (-2) çok başarısız, (-1) başarısız, (1) başarılı, (2) çok başarılı şeklinde puanlama yapılarak eksi puan alanların istihdam fazlası personel olarak belirlendiğine dikkat çekildi.

Ancak mahkeme, bu kriterlerin objektif değerlendirmelerle yapılmadığını belirterek 7 personelin eksi puan almamasına karşın İFP’ye çıkarıldığını da tespit etti.

Benzer Haberler