Tekel Bayiler Platformu: Alkol satışı yapan yerlerin kapatılması ideolojik bir karar

21 Kasım 2020 Cumartesi

Tekel Bayiler Platformu: Alkol satışı yapan yerlerin kapatılması ideolojik bir karar

Tekel Bayiler Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Akşam saat 20.00’den sonra sadece alkollü satış yapan küçük esnafın ve içkili restaurant kapatılması, tamamen ideolojik duygularla alınmış özel yaşamada müdahale şeklinde bir karardır” ifadeleri kullanıldı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlama ve yasaklardan şikâyetçi olduklarını belirten Tekelciler, bir açıklama yaptı. Yasak kararlarının taraflı bir şekilde alındığını vurgulayan Türkiye Tekel Bayiler Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Koronavirüsle mücadelede durum; virüs ile mücadeleden çıkıp, alkol ve sigara ile mücadeleye geldi” ifadeleri yer aldı.

Tekel Bayiler Platformu tarafından yapılan açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

“İDEOLOJİK BİR KARAR”

“Akşam saat 20.00’den sonra sadece alkollü satış yapan küçük esnafın ve içkili restaurant kapatılması, tamamen ideolojik duygularla alınmış özel yaşamada müdahale şeklinde bir karardır. Alkol satmayan zincir marketlere, bakkallara, kuruyemişçilere, hafta içi ruhsat saatine kadar çalışma izni, bizlere TPDK ruhsatında, ‘alkollü içki perakende satışı’ yazan 150 bin tekel bayisine akşam 20.00’de kapatma yasağı.”

Ülkede en çok vergiyi tekel bayilerin verdiği ve bu süreçte iflas eşiğinde oldukları belirtilen açıklama şu ifadelerle sona erdi:

“YANLI KISITLAMA ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

“Bu yanlı kısıtlamanın acilen gözden geçirilmesi ve eşit şartlarda, adilane ve ayrım gözetmeksizin, açma kapama uygulaması gidilmelidir. Bu dönemde işletmelerimiz kapatılmıştır. Fakat borçlar alacaklı için takvim günü üzerinden hesaplanarak devam etmektedir. Borçların tümünün iş günü ve iş saati üzerinden hesaplanmasına yönelik karar çıkarılması gerekiyor.”

Benzer Haberler