Tacizci değil gazeteci gözaltına alınmıştı! Derya Okatan serbest bırakıldı

21 Şubat 2019 Perşembe

Tacizci değil gazeteci gözaltına alınmıştı! Derya Okatan serbest bırakıldı

Gazeteci Derya Okatan gözaltına alındı. Derya Okatan son olarak, Ankara’da gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel ile röportaj yapmıştı. Özkan, serbest bırakıldı. Okatan’ın bilgisayar ve telefonuna el konuldu.

Artı Gerçek muhabiri Derya Okatan, sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alındı.

ETHA’da yer alan habere göre, Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Okatan’ın evinde arama yapıldığı bildirildi. Derya Okatan son olarak, Ankara’da gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel ile röportaj yapmıştı.

SERBEST BIRAKILDI

Evinde yapılan aramanın ardından Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen Derya Okatan’la avukatların görüşme talebi reddedilmişti. Okatan emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

SÖYLEŞİDE NE DEMİŞTİ?
Derya Okutan’a konuşan Demirel, yaşananları şöyle anlattı: “TAYAD olarak 16 Şubat günü halkın avukatlarının açlık grevinin 24. gününde, hukuksuzca tutuklanmalarına karşı Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yaptık, 3 kişiydik. Polisin müdahalesi oldu. Gözaltına alınırken bir polis tacizde bulundu, bu da görüntülendi.”

İŞKENCEDİR, UTANÇ POLİSE AİT
Polis tacizini işkence olarak tanımlayan Demirel, “İşkence sadece fiziksel zarar değildir, bu da bir işkencedir” iddiasında bulundu. Demirel, “Haysiyetsizleştirilen, itibarsızlaştırılan ben değilim, tacizci polistir. Toplumda böyle bir algı var; tecavüzcülerin, tacizcilerin, onursuzca muamele yapanların yarattığı utanç kadınlar üzerine yüklenmeye çalışılıyor. Bu utanç onlara aittir.” dedi.

Bir avukatın kendisi için “Keşke yüzünü gizleseydik, bir yaşantısı, itibarı var” dediğini aktaran Demirel, “Ben bunu kesinlikle reddediyorum. İtibarsızlaşmak söz konusu değil. Bu erkek egemen anlayışın kalıntıları. Maalesef taciz, tecavüze uğrayan kadınların adları duyulduğunda itibarsızlaşacak gibi algılanıyor. Öyle değil, itibarsızlaşan biz değiliz” diye konuştu.

EMNİYET BÖYLE SAVUNMUŞTU
Ankara Emniyet Müdürlüğü, Merve Demirel’e gözaltına alırken cinsel saldırıya uğradığı görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Cinsel saldırı yaşanmadığı ve videoların bütün ele alınmadığı iddia edilen açıklamada, “M.D. isimli bayanın gözaltı aracına alınması esnasında direnmesi sonucu basına yansıyan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur” denildi.

SOYLU’DAN DA TUHAF AÇIKLAMA
Üniversite öğrencisi Merve Demirel’in polisin cinsel tacizine uğramasına ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yasadışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra kargatulumba gözaltına alınırsınız.” dedi.

Ankara’daki polis tacizinin video görüntüleri ortaya çıktı

AKP’li Zengin’den polis tacizine skandal yorum!

Süleyman Soylu, tacizci polise sahip çıktı!

Benzer Haberler