Suça itilen Gölge’nin 504 dosyası var

8 Mart 2021 Pazartesi

Suça itilen Gölge’nin 504 dosyası var

İstanbul sokaklarında sayısız suça karışan ve kod adı ‘Gölge’ olan 10 yaşındaki B.G’nin 504 suç kaydı var. Çocuğun ailesi tarafından yönlendirildiği belirtiliyor.

Sabah gazetesinden Emir Somer’in haberine göre; ‘Gölge’ kod adlı B.G’nin 10 yaşında tam 504 dosyası var. Yankesici olan ‘Gölge’, İstanbul sokaklarında sayısız suç işledi. Hukukçulara göre; cezai sorumluluğu bulunmadığı için yargılanamıyor, her gözaltı işleminden sonra serbest kalıyor.

İstanbul Polisi tarafından defalarca yakalanan fakat yaşı gereği cezai sorumluluğu olmadığı ve hukuken yargılanamayacağı için serbest bırakılan B.G. defalarca gözlem altına alındı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yurdu’na da yerleştirildi. ama oradan da kaçtı. Çocuk Esirgeme Kurumu’na konuldu fakat yine kaçtı ve suç işlemesinin önüne bir türlü geçilemedi. Ailesi cezaevine olduğu için geçmişte; Tunceli’deki Çocuk Esirgeme Kurumu’na bile yerleştirildi. Oradan da firar ederek yine İstanbul’a döndü. Şikayetçi olan mağdurlarla birlikte 504 suç dosyasında adı geçen B.G.’nin, polise şikayetçi olmayan mağdurlar da göz önünde bulundurulduğunda binlerce suça karıştığı belirtiliyor.

AİLESİ SUÇ MAKİNESİ

Bir iddiaya göre B.G., yankesicilik, kapkaç ve hırsızlık suçlarına karışan organize bir çete tarafından suç işlemek üzere kullanılıyor. İddialara göre kendisine suç öğretiliyor ve suç işlettiriliyor. Bu iddianın sahibi; B.G.’nin ailesi fakat B.G. geçtiğimiz yıl Nisan ayında ailesi ile birlikte de gözaltına alındı. 2016 yılında “Oğlum çetelerin eline düştü. Onlar zorla suç işlettiriyor” diyerek İstanbul Emniyeti’ne kayıp başvurusu da yapan B.G.’nin annesi S.G.’nin (28) 108 suç dosyası var. B.G.’nin babası S.G.’nin (30) de 58 suç kaydı bulunuyor.

Benzer Haberler