Sosyal medyaya ‘sansür’ yasası yürürlüğe girdi

1 Ekim 2020 Perşembe

Kamuoyunda “sansür” olarak yorumlanan ve AKP ile MHP tarafından hazırlanan sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Tartışmalara neden olan yasa ile günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak.

“Sansür” eleştirilerinin hedefindeki sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren yasaya göre, temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak.

AKP iktidarı, yasal düzenlemeye gerekçe olarak, internet kullanıcılarının kişisel başvurularında veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulmasını gösteriyordu. Yasanın Meclis’ten geçmesi sonrası ifade özgürlüğü ve sansür tartışmaları ise sürüyor.

PARA CEZASI VE REKLAM YASAĞI

Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak. Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

İlk aşamada 10 milyon TL idari para cezası öngörülüyor. verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse 30 milyon TL idari para cezası verilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasından otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse yeni reklam vermesi yasaklanacak. Devamında bunlar yerine getirilmezse Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak ve hakime başvurması halinde birinci aşamada yüzde 50 bant daraltma, yerine getirmezse yüzde 90 bant daraltma cezası verebilir.

Bant daraltma kararı verirse erişim sağlayıcıları da 4 saat içinde bu kararı yerine getirirler.

Sosyal medyaya ‘sansür’ yasası yürürlüğe girdi!

İÇERİK ÇIKARMA VE ENGELLEME

Kullanıcıların kişilik haklarının ihlali durumunda 48 saat içinde bir cevap gelmezse o sosyal ağ merkezine 5 milyon TL bir ceza kesilecek. Bu yerine getirilmezse 10 milyon idari ceza uygulanacak.

Teklif ile içerik çıkarma ve/veya içeriğin engellenmesi cezası verilebilecek.

“TWİTTER KİŞİSEL VERİLER PAYLAŞMAK ZORUNDA KALACAK”

Yeni yasayı BBC Türkçe’ye değerlendiren insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak’a göre yeni düzenlemede hem kullanıcıların ifade özgürlüğünü hem de direkt şirketlerin politikalarını doğrudan olumsuz etkileyecek pek çok madde bulunduğunu söylemişti.

Altıparmak kullanıcıların sosyal medyada özgürce paylaşım yapmalarını engelleyecek önemli değişikliklerden biri olarak sosyal medya şirketlerinin kullanıcılara ait kişisel verileri kamu otoriteriyle paylaşmak zorunda kalacağını örnek göstermişti.

Örneğin sosyal medya ağı Twitter, tüm dünyada anonim kalmayı tercih eden kullanıcıların kişisel bilgilerini kamu otoriteleriyle paylaşmama prensibine uygun bir politika izliyor. Anonim bir hesaptan yapılan paylaşımlar hakkında erişim engeli kararı verilmiş olsa da Twitter bunları siyasi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirip kararı uygulamayı reddedebiliyor.

Altıparmak ise yeni yasa ile birlikte hakkında erişim engeli kararı verilen paylaşımlar hakkında suç duyurusunda bulunulur ve soruşturma başlarsa Twitter’ın bu kişisel verileri paylaşmak zorunda olacağını söylüyor.

Sosyal medya yasası yürürlüğe girmişti: Mahkemeler, arama motoru sonuçlarını da engellemeye başladı

Benzer Haberler