RTÜK’ten TELE1’e ekran karartma hazırlığı!

Yayın tarihi: 18 Ekim 2022 Salı 4:43 pm - Güncelleme: 18 Ekim 2022 Salı 6:19 pm

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TELE1’in 10 gün ekranının kararması için rapor hazırlattığını söyledi.

İktidarın sansür aracı RTÜK TELE1 ekranının kararması için harekete geçti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı sosyal medya hesabında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TELE1 ekranlarının kararması için talimat verdiğini söyledi.

Taşçı’nın paylaşımı şöyle:

“Sansür yasasının mürekkebi kurumadan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin harekete geçti; TELE 1’in 10 güne kadar fişinin çekilmesi için rapor hazırlattı. Dikkat program durdurma değil ekran karartma! Üst Kurulun tavrını yarın göreceğiz. Basın özgürlüğü mü yoksa ekran kapatma mı diyecek.”

YANARDAĞ’DAN TEPKİ

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, İlhan Taşcı’nın duyurusunun ardından şu açıklamada bulundu:

“Eğer doğruysa, böyle rezalet olmaz.. Bu bir susturma girişimidir. Bu hazırlık bir dikta rejimi özlemidir. Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışmaktır. Bütün demokrasi güçlerini karşı koymaya çağırıyoruz. Susmayacak, boyun eğmeyeceğiz. Susmayın ve sıranın size gelmesini beklemeyin.”

 

Tele1 TV ve Halk TV’ye ekran karartma cezasına tepki yağıyor

HALKIN HABER ALMA HAKKI 5 GÜN ENGELLENMİŞTİ

İktidarın sansür aracı RTÜK  2 Eylül 2020’de TELE1’e 5 gün ekran karartma cezası vererek halkın haber alma hakkını engellemişti.

“1 YILDA 6 MİLYON LİRA CEZA”

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Reuters’a yaptığı açıklamalarda bir yılda TELE1’e 6 milyon lira ceza verildiğini söylemişti.

YANARDAĞ KUMPASI ANLATMIŞTI

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 18 Dakika programında RTÜK’ün TELE1 kumpasını anlatmıştı. RTÜK’ün TELE1’i, kesinleşmemiş cezaları da dahil ederek 1 milyon 800 bin liralık bir borçla karşı karşıya bıraktığını söyleyen Yanardağ, TELE1’in haciz ve lisans satış kumpasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etmişti. Yanardağ RTÜK’ün 2 milyon 900 bin liraya yurtdışında medya okuryazarlığı çalıştayı düzenlediğini ifade etmişti.