Avrupa Birliği’nden flaş Türkiye kararı: Askıya aldı! İşte taslak raporda olası yaptırımlar

11 Temmuz 2019 Perşembe

Avrupa Birliği’nden flaş Türkiye kararı: Askıya aldı! İşte taslak raporda olası yaptırımlar

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, “Avrupa Birliği Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki ‘yasa dışı’ sondaj çalışması dolayısıyla hava ulaşımı anlaşması görüşmelerini ve Türkiye ile üst düzey diyaloğu askıya aldı” AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic de, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçenekleri AB Konseyine sunduk” açıklaması yaptı

Reuters AB’nin taslak metnini yayınladı. Metinde, “Avrupa Birliği Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki ‘yasa dışı’ sondaj çalışması dolayısıyla hava ulaşımı anlaşması görüşmelerini ve Türkiye ile üst düzey diyaloğu askıya aldı” ifadesi yer alıyor.

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de doğalgaz sondaj çalışması yapmasına rağmen Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında benzer çalışmalar için olmasına Avrupa’nın tepkisi sürüyor… Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilgili bir son dakika kararı aldığı ortaya çıktı.

AB’DEN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçenekleri AB Konseyine sunduk” açıklaması yaptı

Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, “AB Konseyinin haziranda yaptığı görevlendirme doğrultusunda AB Komisyonu ve Dış İlişkiler Servisi olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçenekleri AB Konseyine sunduk.” ifadesini kullandı.

Kocijancic, Türkiye’ye yönelik olası bir kısıtlayıcı tedbir konusunda, “Bu noktadan sonra süreci AB Konseyi ilerletecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu iddia ederek bazı tedbirler alacağını açıklamıştı.

KISITLIYICI TEDBİRLER

Basına sızan taslak belgeye göre kısıtlayıcı tedbirler arasında şu seçenekler olduğu iddia ediliyor:

– Türkiye’ye sağlanan AB fonlarında kesinti yapılması.
– Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye’deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi.
– Türkiye – AB arasında devam eden havacılık anlaşması müzakerelerinin askıya alınması.
– Ekonomi, enerji, ulaştırma ve tarım gibi alanlarda bakanlar seviyesinde toplantıların yapılmaması.
– Hidrokarbon arama çalışmalarının devamında ise daha fazla yaptırım uygulanması.

Söz konusu belge üzerinde AB üyesi ülke temsilcileri müzakereleri sürdürüyor. Nihai metnin olası değişikliklerle beraber 15 Temmuz’da düzenlenecek AB Dışişleri Konseyi toplantısında onaylanması öngörülüyor.

Türkiye: AB tek taraflı davranıyor

AB’nin Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin egemen hak ve çıkarlarını göz ardı etmesi tepki ile karşılanıyor.

Bu çerçevede Türkiye, kendi kıta sahanlığı haklarını ve Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceğini belirtiyor.

Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve arama çalışmaları yapıyor.

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, “AB de Rum-Yunan ikilisinin, Ada’nın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline gelmiştir. Böylece Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir arabulucu rolünü üstlenemeyeceği açıkça ortaya çıkmıştır.” ifadesini kullanmıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair, “Arzumuz isteğimiz Ege’de ve Akdeniz’de herhangi bir sıkıntıyı bundan sonraki süreçte asla yaşamayalım. Şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu konuda sağdan soldan bazı rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu seslerin hiç birisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

 

Benzer Haberler