Somalı işçiler yine Ankara’ya çıkarma yapacak

23 Haziran 2021 Çarşamba

Somalı maden işçileri ödenmeyen hakları için bir kez daha Ankara’ya gidecek. İşçiler, AKP’li Mustafa Elitaş ile görüşecek, çözüm isteyecek. Erdoğan, işçiler için “Bu sorunu çözün” talimatı vermiş ancak verilen sözler tutulmamıştı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki Uyar Madencilik işçileri, verilmeyen hakları için defalarca Ankara’ya geldi, yetkililer ile görüştü. Dönemin AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmüşlerdi. Soylu, işçilere “15 Ocak tarihine kadar sorunu çözeceğim” demişti. İşçiler, Enerji ve İçişleri bakanlıklarında bürokratlar ve komisyonlarla da görüşmeler yapmıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da torba yasa içinde bu sorunun çözülmesini istemişti.

Haklarını almak için aylardır beklediklerini ancak artık sabırlarının kalmadığını dile getiren Somalı madenciler, bugün Ankara’ya doğru yola çıktı. Soma’da basın açıklaması yapan işçiler, “Ankara, Ankara duy sesimizi, bu gelen madencinin ayak sesleri” sloganı attı. İşçiler yarın AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşecek ve alacaklarının bir an önce hesaplarına yatırılmasını isteyecek.

“SÖZÜNÜ VERDİNİZ, TUTUN”

İşçilerin örgütlü olduğu Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözünü anımsatarak; kendilerine torba yasayla birlikte ödeme kararı çıkarıldığını ancak halen ödeme yapılmadığını söyledi. Çetin, 880 işçiye 25 milyon lira ödeme yapılması gerektiğini belirterek, kendilerine ödemenin yapılması için verilen sürenin bugün dolduğunu dile getirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çözün bu sorunu” dediğini anımsatan Çetin, bu söz tutulmasa eylemlerini tekrar başlatacaklarını vurgulayarak, “Sözünü verdiniz, tutun. Devlet verdiği sözü tutar” dedi.

Maden işçilerinden Cuma Varol, 10 yıldır haklarının ödenmediğini kaydederek, “Mağduriyetimizin giderilmesi için elinizden geleni yapın, son kez Ankara’ya geliyoruz” dedi. Madende babasını kaybeden Ali Faik İnter de AKP kongreleri öncesinde Erdoğan’ın talimat verdiğini fakat sorunlarını çözülmediğini belirterek, Elitaş’tan kesin çözüm yolu ve tarih isteyeceklerini bildirdi.

TIKLAYIN – Alay komutanı da Soylu da duydu: Direnen madenciler kazandı

Benzer Haberler