Siyasilerden KPSS’deki ‘tesadüf’e tepki yağdı

2 Ağustos 2022 Salı

Yediiklim Yayınları’nın deneme kitaplarında sorulan onlarca sorunun 2022 KPSS sınavında sorulduğu iddia edildi. TELE1’e konuşan yayınevi konuya ilişkin ‘tesadüf’, ÖSYM’nin ‘asılsız’ derken, siyasilerden tepki yağdı.

ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü iki oturum olarak gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan sorular tartışma yarattı.

Sabah saatlerinde yapılan genel kültür-genel yetenek oturumunda tarih, coğrafya ve anayasa alanlarında adaylara yöneltilen soruların birçoğunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorular olduğu iddia edildi.

ÖSYM ‘asılsız’ dedi, Erdoğan inceleme talimatı verdi

ÖSYM ‘ASILSIZ’, YAYINEVİ ‘TESADÜF’, ERDOĞAN ‘İNCELENSİN’ DEDİ

Sınava giren öğrenciler 2022 KPSS’nin iptal edilmesini isterken ÖSYM “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştır” açıklamasını yaptı.

TELE1’den Barış Önal’a konuşan Yediiklim Yayınevi yetkilileri “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok” açıklamasını yapmıştı. Yetkili “Tamamen algı yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayınevleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf” ifadesini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ÖSYM’nin KPSS ile Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi.

KPSS’deki kopya soru skandalının odağındaki Yediiklim Yayınevi sessizliğini TELE1’e bozdu

CHP’li KAYA: BU SORULAR HANGİ YANDAŞA VERİLDİ?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da KPSS sorularından 20 tanesinin yayınevinin kitapçığındaki sorularla aynı olduğunu belirterek, “20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Bir yayınevi 20 sorunun 20’sinin de nasıl oluyor tutturuyor. KPSS’de kendi yandaşlarınıza soru çalarak veriyorsunuz. Yetkililerin derhal açıklama yapması lazım” dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu siyasal iktidarın yaptığı tüm sınavlar şaibeli sınavlar olmaya başladı. Bir yayın evinin soru kitapçığında 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Bu sınavda adaletsizlik yok mu? Bir yayınevi 20 sorunun 20’sinin de nasıl oluyor tutturuyor. Bu sınava giren tüm yurttaşlarımızın kaygısıdır. ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK soru kitapçığının çalınması konusunda şaibelidir. Şaibenin büyüğü de saraydadır. Daha önce ‘FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı. Yandaşlarına verdi’ dediniz. Ama şimdi FETÖ’de yok. Peki bu sorular nereden çıktı? Kime verildi? Hangi yandaşlara verildi?”

FETÖ gitti uygulamaları sürüyor! KPSS’de sorular verildi iddiası

İYİ PARTİ: DERHAL SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem de KPSS sınavına dönük iddialara karşı derhal savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Erdem, “KPSS soruları, #Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? FETÖ’den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli! #kpssiptaledilsin” çağrısında bulundu.

AKŞENER: KPSS İLE İLGİLİ İDDİALARIN ŞAİBELİ AÇIKLAMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Parti lideri Meral Akşener de KPSS iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akşener, “Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz” ifadelerine yer vererek şunları söyledi:

“Tekrarını kabul etmeyiz! Cumhuriyetimizin kazandırdığı eğitimde fırsat eşitliğini, vasatlığa terk etmeyiz! KPSS ile ilgili iddiaların ve 2 saatte yapılan şaibeli açıklamaların takipçisi olacağız.”

Yediiklim Yayınevi yabancılara sınav için kitapçık ihalesi almış

DAVUTOĞLU: ÖSYM YETKİLİLERİ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI, SAVCILIK HAREKETE GEÇMELİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “İnsanların umutlarıyla oynamaya utanmadınız mı? KPSS sınavıyla ilgili ortaya atılan iddialar vahim ötesidir. ÖSYM yetkilileri derhal görevden alınmalı, savcılık harekete geçmelidir. İddialarda en ufak doğruluk payı ortaya konursa KPSS sınavı iptal edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

KARAMOLLAOĞLU: GENÇLERİMİZİN EMEKLERİNİ KİMSEYE YEDİRMEYİZ

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da KPSS iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “İddialar vahim, bu iddialar karşısında ÖSYM başta olmak üzere yetkililerin takındıkları tavır daha da vahim! Sınavlardaki şaibeler konusunda sicili hiç de temiz olmayanlar bilsinler ki, biz gençlerimizin emeklerini kimseye yedirmeyiz. Meselenin takipçisi olacağız!”

BULDAN: SINAV İPTAL EDİLMELİ, SORUMLULAR HESAP VERMELİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da KPSS sorularına ilişkin şaibe iddialarına dair açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “KPSS skandalı liyakat düşmanı iktidarın gençlerin emeğini, çabasını yok saymasıdır” ifadelerine yer veren Buldan “Tesadüf değil organize işlerle insanların gelecek umuduna saldırı var. Sınav iptal edilmeli, sorumlular hesap vermelidir. Bu skandalın takipçisi olacak, insanların emeklerini sonuna kadar savunacağız” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN TALİMAT

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti yönetimine konuyla ilgili talimat verdiğini açıkladı. Killik “KPSS iddialarıyla ilgili Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdim. Parti yetkilerine derhal ÖSYM ile görüşmeleri talimatı verildi” dedi.

‘SORULARI İNCELEDİM, KİMSE BUNA TESADÜF DİYEMEZ’

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, ÖSYM’nin KPSS sorularıyla ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Gökçen, “KPSS sorularını gördük. Yurt yapmamak yetmedi, işsiz bırakmak yetmedi, mülakatta elemek yetmedi. Sınav güvenliğine dair böylesi bir şüpheyi giderme kaygısı yok. Soruları inceledim. Kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte tesadüf demiş olanları iyi hatırlasın” dedi.

Gökçen, “İnsanlar yıllarca düzenli bir iş bulmadan, bütün aile seferber olarak, kitap masrafından sosyal hayattan kopmaya kadar binbir bunalımla ve yine sizin yüzünüzden sonunu öngöremeden bu sınava hazırlanıyorlar ve 1 saatlik incelemeyle yaptığınız açıklama bu mu? Biraz saygınız olsun ama nerde!” ifadelerini kullandı.

Gökçen, “Bir zamanlar Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından olarak bilinen ÖSYM, artık en güvenilmeyen kurumlarından biri haline geldi. Gençlerin kendilerini, hayatlarını, geleceklerini emanet ettikleri ÖSYM; şüpheleri giderecek bir açıklama yapmaktan bile geri duruyor. Gençlerin geleceğine dair böyle bir umursamazlık hiçbir dönemde görülmedi. Sınava girmiş olan gençler bu haksızlığa isyan ederken, şimdi sınava girmemiş olan gençler bile ‘ben artık umudumu tamamen kaybettim, KPSS’ye girmeyeceğim’ demeye başladı. Olayın bütün yönleriyle takipçisi olacağız” dedi.