Şimşek, Kavcıoğlu atamasını Resmi Gazete’den öğrendi iddiası

Yayın tarihi: 10 Haziran 2023 Cumartesi 11:05 am - Güncelleme: 10 Haziran 2023 Cumartesi 11:05 am

Şahap Kavcıoğlu‘nun BDDK Başkanlığı’na atanmasının Bakan Mehmet Şimşek için de sürpriz olduğu belirtiliyor. Morali bozulan Şimşek’in atamayı soran yakınlarına ‘Resmi Gazete’den öğrendiğini’ söylediği öne sürülüyor.

Piyasalarda şok etkisi yapan eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK Başkanlığı’na atanmasının, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için de sürpriz olduğu iddia edildi.

10 Haberden Erdal Sağlam, Şimşek’in atamayı soran yakınlarına “Atamayı cuma günü sabah saatlerinde Resmi Gazete’den öğrendiği” iddiasını kaleme aldı.

Mehmet Şimşek’in atama nedeniyle moralinin bozuk olduğunu kaydeden Sağlam, Şimşek’in BDDK başkanlığına atanacak kişi konusunda cumhurbaşkanlığına çok sayıda ismin olduğu bir liste sunduğunu belirtti ve şöyle yazdı:

“Ama Kavcıoğlu isminin bu listede yer almadığını öğrendik. Beraber çalışabileceği çok sayıda isim sunmasına rağmen bu isimlerin dışında Kavcıoğlu’nun atanması kendisine sorulmadan yapılması doğal olarak Şimşek’in moralini bozmuş. Şahap Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası başkanlığından alınıp BDDK başkanlığına atanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Şimşek ve piyasalara verdiği çok önemli bir mesaj olarak algılandı. Özellikle bankacılık kesiminde bu atama ciddi biçimde moral bozukluğu yarattı. Konuştuğumuz bankacılar Merkez Bankası başkanlığı sırasında sektöre karşı kasıtlı biçimde sert bir tutum alan Kavcıoğlu’nun şimdi sektörün en üst kuruluna başkan olmasının, önümüzdeki döneme ilişkin rasyonel politika umutlarını azalttığını söylediler.”

YAZININ TAMAMI 

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası’na, Kavcıoğlu BDDK’ya atandı

Yeni Merkez Bankası Başkanı Erkan’a ABD’de dava

TCMB Başkanlığı’na atanan Hafize Gaye Erkan’dan ilk açıklama