Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası’na, Kavcıoğlu BDDK’ya atandı

Yayın tarihi: 9 Haziran 2023 Cuma 1:16 am - Güncelleme: 9 Haziran 2023 Cuma 9:23 am

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan oldu. Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da BDDK Başkanlığı’na getirildi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı belli oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu. 41 yaşındaki Erkan, kurumun en genç ve tarihindeki ilk kadın başkanı oldu.

Mehmet Şimşek, Merkez Bankası için Hafize Gaye Erkan ile görüştü

ŞAHAP KAVCIOĞLU BDDK’YA

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na getirildi.

Merkez Bankası Başkanlığı görevini Hafize Gaye Erkan’a devreden Şahap Kavcıoğlu’nun atama kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı.

NE OLMUŞTU?

Mehmet Şimşek’in görevi teslim alma töreninde ‘Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında seçeneği kalmamıştır’ sözleri, AKP’nin ekonomi politikasından ‘U’ dönüşü yapacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasıyla birlikte Merkez Bankası’nın atacağı adımlar da merak konusu olmaya başlamış ve Şimşek, Merkez Bankası başkanlığı için Hafize Gaye Erkan ile görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Daha sonra ise Gaye Erkan’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşeceği öne sürülmüştü.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından eğitimine ABD’de devam etti ve finans alanında çalıştı. 1985’te kurulan First Republic Bank bünyesinde görev aldı.

First Republic Bank’ta neredeyse sekiz yıl boyunca Co-Chief Executive Officer, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Depozito Sorumlusu ve Co-Chief Risk Officer gibi görevlerde bulundu.

Erkan, Yönetici Direktör ve Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölümü Başkanı olarak görev aldı. Erkan, büyük ABD bankaları ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve yönetici yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Erkan, Mart 2022’de Fortune 500 şirketi Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katıldı ve 2019’dan 2021’de LVMH tarafından satın alınana kadar Tiffany & Co.’nun Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca, Princeton Üniversitesi Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapmaktadır.

2019 yılında, Crain’s’in Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’ın İzlenmesi Gereken Kadınlar listesine seçildi.

New York Şehri Ortaklığı Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Erkan, National Coalition of Girl’s Schools’ın aktif bir destekçisidir. Ayrıca, STEM eğitimi, mentorluk ve mesleki gelişim aracılığıyla dezavantajlı geçmişe sahip genç kadınları amaca yönlendiren Hafize Gaye Erkan, First Republic Fellowship Programı’nın kurucusudur. Ayrıca, Young Presidents’ Organization, Council on Foreign Relations ve International Women’s Forum üyesidir.

Erkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği lisansıyla birincilikle mezun oldu ve Princeton Üniversitesi’nde Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik alanında doktora derecesi aldı.