Selahattin Demirtaş’tan Konya’daki katliamla ilgili çağrı

1 Ağustos 2021 Pazar

Selahattin Demirtaş’tan Konya’daki katliamla ilgili çağrı

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Konya’da 7 kişinin katledildiği saldırıyla ilgili “Koşullar ne olursa olsun her zaman akılla ve sabırla hareket edelim. Öfkeye değil, birlikte yaratacağımız ortak vicdana sığınalım” dedi.

Konya’nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesine yönelik düzenlenen silahlı saldırıda bir evdeki 7 kişi katledildi. Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu hayatını kaybetti. Saldırıdan sonra ise ev ateşe verildi.

Konya’daki katliamda gözaltı sayısı 14’e yükseldi

Sosyal medya hesabından sağduyu çağrısı yapan Demirtaş, şöyle konuştu:

Konya’daki barbarca katliamda hayatını kaybeden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza baş sağlığı diliyor; üzüntülerini, acılarını yüreğimde hissederek paylaşıyorum.

Maalesef ki bu katliam, gerilim ve çatışmaların esas nedeni hükümetin ayırımcı politikaları, hedef gösteren dili ve bundan cesaret alan devlet içi-dışı çetelerin kirli hesaplarıdır.

Türk-Kürt, bütün halkımıza naçizane tavsiyem şudur: Nefret diline, ayırımcı politikalara prim de vermeyin boyun da eğmeyin. Koşullar ne olursa olsun her zaman akılla ve sabırla hareket edelim. Öfkeye değil, birlikte yaratacağımız ortak vicdana sığınalım.

Bizler hukukun işlediği, adaletin olduğu bir ortam için çok çalışıyoruz. Bu nedenle, sakın ola ki kendinizi umutsuz, çaresiz ve sahipsiz hissetmeyin. Belki biraz zor olacak ama barışı, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti mutlaka ama mutlaka sağlayacağız.

Konya’da katliam! 7 kişilik aileyi silahlı saldırıda öldürdüler

Benzer Haberler