Şebnem Bursalı’nın ıstakoz paylaşımı AKP’yi karıştırdı

Yayın tarihi: 15 Nisan 2024 Pazartesi 1:13 pm - Güncelleme: 15 Nisan 2024 Pazartesi 2:26 pm

Ekonomiyi eleştiren yurttaşları sık sık sosyal medyadan hedef alan AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı‘nın Monako’dan paylaştığı ıstakoz yemeği fotoğrafı parti içinde krize neden oldu. AKP’li çok sayıda isimden peş peşe tepkiler gelirken herhangi bir resmi ya da istifa açıklaması gelmedi.

AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasına AKP içinden de peş peşe tepkiler geldi. Bursalı’ya AKP içinden ve diğer partilerden ‘istifa’ çağrıları gelirken henüz ne bir resmi ne de bir istifa açıklaması geldi. Sadece Bursalı, sönük bir özür açıklaması yapıp CHP’ye suçlamalarda bulundu.

“O MAKAMA HİÇ İNANMAMIŞ DEMEKTİR”

AKP 25 ve 26. Dönem Milletvekili Orhan Miroğlu AKP’li Şebnem Bursalı’ya tepki gösterdiği açıklamasında ” Milletvekilinin ülkesine karşı ahlaki ve vicdani sorumluluğu bana kalırsa ölünceye kadar devam eder. Yasama yılı bittiğinde bugün artık özgürlüğüme kavuştum diye düşünen milletvekili, o makama hiç inanmamış demektir. Milletvekili bir sosyal medya fenomeni gibi davranamaz” dedi.

CHP’li Oğuz Kaan Salıcı’dan yediği ıstakozu paylaşan AKP’li Şebnem Bursalı’ya tepki

Orhan Miroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

Bir milletvekilinin halka karşı sorumluluğu bir yasama yılıyla sınırlı değildir. Milletvekilinin ülkesine karşı ahlaki ve vicdani sorumluluğu bana kalırsa ölünceye kadar devam eder. Yasama yılı bittiğinde bugün artık özgürlüğüme kavuştum diye düşünen milletvekili, o makama hiç inanmamış demektir. Ve ülkemizin içine sürüklendiği vasatlık – vekil olduğunun bilinciyle hareket eden vekillerimizi tenzih ederim -son yıllarda geldi TBMM seçimlerini de vurdu.

Liyakat, siyasi temsil gibi vasıflar rafa kaldırıldı. Milletvekilliği çeşitli karmaşık ilişkilerden ‘aklanmak’ ve ‘netameli bir geçmişi silmek ve itibar satın almanın mümkün hale geldiği bir alana dönüştü. Manzarayı umumiyeye bakan herkesin, rahatlıkla ‘bu iş demek bu kadar ucuz ‘ diyebileceği bir alan! Oysa ilk meclisin kuruluşundan başlayarak meclisimize giren vekillerimizin , her biri roman olabilecek kadar güçlü hayat hikayelerine bakarsanız gerilemenin ve düşüşün ne boyutlarda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Devir kabul edelim ki, o makama inanmadan oturmayı , o makamı her kapıyı açacak bir maymuncuk olarak kullanmayı amaçlayanların ve başkaları tarafından o makama oturtulmayı her nasılsa rahatlıkla başaranların devridir artık. Milletvekilliği hiç bir meslek grubuyla eşdeğer değildir. Adı üstünde milletin vekili!

Venezüelalı bir turistin İstanbul’da Nusret’te et yemesini sorun etmez kimse , haber değeri bile olmaz, ama halkı yoksulluktan ülkesini terkederken Venezüela devlet başkanı Maduro ( üstelik sosyalist!) İstanbul’da Nusret’te görülürse bunu mesele eder insanlar. ( Nitekim öyle de oldu hatırlayın)

Türkiye’de de bunca yoksulluk varken ve her iki vekilin partisi son seçimde yerelde iktidarı kaybetmekle kalmamış bir de “ kan ve ruh kaybettiği” liderinin dilinden ifade edilmişken, partiye oy veren ve üye olan milyonlarca insan nefesini tutmuş ne olacak diye beklerken, böyle bir süreçte gerçekleşen Monaco ve Maldivler tatiline de yurt içindekilere de, bakarlar insanlar ve sorgularlar her bakımdan!.

Sizin çıktığınız tatilde faturayı ödeyecek zenginlikte olmanız değildir mesele, milletin vekili olmanıza durumun yakıştırılamamasıdır. Milletvekili seçilmişseniz özel hayatınız, ve başka vasıflarınızla kamuoyunun önünde yaşamayı kabullenmişsiniz demektir. Milletvekili bir sosyal medya fenomeni gibi davranamaz. Malumunuz, kişinin kendini ‘ifşa etmesi” sosyal medyanın insanı adeta mecbur kıldığı bir ‘ merak ve hoşlanma’ alanına dönüştü.

Son iki hadisede de bu ifşa tutkusunun yol açtığı zarar- ziyanı hep beraber yaşamış olduk ve en büyük zararı da bu vekillerimiz ve partileri görmüş oldu ki unutulacak gibi de değil hadise. Milletvekili sevincini, acısını, insanlığın ortak değerlerini hatırlatmaya hizmet edecekse özel hayatına ilişkin anları ve zamanları da paylaşır elbette, gerisi ona kalır, ama “ifşa etmez.”

ORHAN MİROĞLU’NA AKP’Lİ METİNER’DEN DESTEK

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner de AKP’li Orhan Miroğlu’nun paylaşımını alıntılayarak Şebnem Bursalı’ya tepki gösteren isimlerden oldu. Mehmet Metiner paylaşımında “ Daha nelere şahit olacağız. En çürümüş kurumların başında ahbap-çavuş-talimat ilişkisiyle yürüyen medya geliyor. O yüzden yeni bir medya düzeni şart dediğimde o birileri hop oturup hop kalkıyor.” ifadelerini kullandı.

AKP HATAY MİLLETVEKİLİNDEN DE TEPKİ

AKP Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Şebnem Bursalı’ya tepki gösterdi. Özel paylaşımında “Hem halktan sokaktan kopuk hem de yediğini gezdiğini paylaşacak kadar görgüsüz…” dedi.

EN SERT TEPKİ MÜCAHİT BİRİNCİ‘DEN

AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasına en sert tepki AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci’den geldi. Birinci Bursalı’nın paylaşımı hakkında “Herkes kendine gelsin! Ya da bu partiden defolup gitsin! Yeter!” mesajı paylaştı.

AKP’de ıstakoz krizi: Paylaştıysanız istifa edeceksiniz

ŞEBNEM BURSALI ÖZRÜ KABAHİTİNDEN BÜYÜK AÇIKLAMA

AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun fotoğrafını paylaşması hem partisinden hem de sosyal medyada tepki çekti. Bursalı, gündem olan paylaşımın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı, “30 yıllık gazeteci ve şimdi de milletvekili olarak sosyal medya paylaşımlarımda bugüne kadar yapmadığım bu hata için tüm kamuoyundan özür dilerim” dedi.

Bursalı paylaşımını ‘fırsat bilenler’ olduğunu belirterek, bu kişilerin ‘gündem değiştirmeye’ çalışarak Antalya’daki teleferik kazasını ve Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü yangını unutturmaya çalıştıklarını da savundu.

AKP’li Şebnem Bursalı ıstakoz günahı çıkardı, tepkiler dinmedi

Kaynak: TELE1