Mithat Sancar: AYM, tarihi bir fırsatı heba etti

Yayın tarihi: 21 Haziran 2021 Pazartesi 1:20 pm - Güncelleme: 21 Haziran 2021 Pazartesi 6:25 pm

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AYM’nin HDP iddianamesini kabulüyle ilgili, “Tarihi bir fırsat heba edildi. AYM, HDP’yi kapatırsa kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır. Biz kararlıyız, HDP’yi sonuna kadar savunacağız” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) kapatma iddianamesini kabul etti. Konuya ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

HDP iddianamesi için “Bu iddianame MHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış, sarayın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti” diyen Sancar, “Davanın savcısının bizzat iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir. Bu davayı savunmak için avukatlar görev alacaktır. Bu davanın savcısı nasıl iktidarsa bu davanın gerçek avukatı da bizzat halkın kendisidir” ifadelerini kullandı.

“AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır” diyen Sancar’ın açıklamaları şöyle:

“AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu. AYM iddianameyi reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına önemli bir mesaj vermiş olacaktı. AYM, tarihi bir fırsatı heba ettiğini açıkça söylemek zorundayız. AYM’nin bundan sonraki süreçte bu vebali ortadan kaldıracak bir tutum sergilemesi yönünde beklentimizi korumak istiyoruz. Bu davanın iddianamesi hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı değildir. Bu iddianame MHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış, sarayın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti. Davanın savcısının bizzat iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir.

“BU DAVANIN GERÇEK AVUKATI BİZZAT HALKIN KENDİSİ”

Bu davayı savunmak için avukatlar görev alacaktır. Bu davanın savcısı nasıl iktidarsa bu davanın gerçek avukatı da bizzat halkın kendisidir. HDP’yi mutlaka yaşatacağımızı defalarca söyledik. Bu davayı en başta Kürt halkı savunacaktır, Türkiye halklarının ortak mücadelesiyle bunu bütünleştirecektir. Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerini de yanına alarak bu davayı boşa çıkaracaktır. Bu davayı boşa çıkaracağız. Demokratik siyaset mücadelesinin geriletilmesine asla izin vermeyeceğiz.

“AYM, HDP’Yİ KAPATIRSA KENDİNİ KAPATMIŞ OLACAK”

Bu dava demokratik siyasette kararlılığımızı, mücadeleyi büyütme azmimizi daha da artıracaktır. HDP’yi kapattırmayacağız, büyüterek devam ettirecek gücümüz vardır. Bu davada verilecek karar sadece HDP’ye yönelik olmayacaktır. AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır. Biz kararlıyız, HDP’yi sonuna kadar savunacağız, kimsenin şüphesi olmasın HDP’yi yaşatacağız. HDP sadece Türkiye’de değil Orta Doğu’da da güçlü köklere sahip bir fikriyat ve teşkilattır. Bir mahkeme kararıyla bunu etkisizleştiremeyeceklerini, bir dava süreciyle bu yoldaki kararlığa gölge düşürebileceklerini sananlar yanılıyorlar.”

TIKLAYIN – AYM, HDP iddianamesini kabul etti

TIKLAYIN – HDP iddianamesi için kabul istemi

TIKLAYIN – HDP’ye kapatma davası açan başsavcı Şahin: 451 kişiye siyasi yasak istiyoruz

TIKLAYIN – HDP’ye yeniden kapatma davası açıldı