HDP iddianamesi için kabul istemi

Yayın tarihi: 18 Haziran 2021 Cuma 11:02 am - Güncelleme: 18 Haziran 2021 Cuma 1:15 pm

Anayasa Mahkemesi (AYM) Raportörü, HDP iddianamesinin ilk incelemesini tamamladı, kabulünü talep etti. Raportör, bu aşamada HDP’nin mal varlığına tedbir konulması talebinin ise reddedilmesini istedi.

HDP’ye açılan kapatma davasında yeni gelişme yaşandı. AYM Raportörü HDP iddianamesine ilişkin ön inceleme raporunu tamamladı. Rapor Mahkeme üyelerine dağıtıldı. AYM Raportörü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın temelli kapatılmasına dair iddianamesinin kabulünü istedi.

Habertürk’te yer alan habere göre, raporda bu aşamada HDP’nin mal varlığına tedbir konulması talebinin reddedilmesini istedi. AYM, 21 Haziran Pazartesi günü iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

HDP’DEN İLK TEPKİ: TÜRKİYE’DE GELİNEN NOKTANIN ÖZETİ

Konuyla ilgili TELE1’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Acımızın olduğu bir günde, cenazenin olacağı bir günde raportörün bunu açıklanması Türkiye’de gelinen noktanın da bir özeti” dedi, şöyle devam etti:

“Böyle bir günde kapatma davasının yeniden gündeme gelmesinin tatsız bir durum olduğunu düşünüyorum. Bir tarafta bir arkadaşımız vahşice katledildi. Öbür tarafta kapatılma tartışılacak. Yargı yoluyla siyaseti dizayn etme anlayışı, İzmir’deki saldırının da iklimini yaratan ortamdır. Hazin bir durum. Acımızın olduğu bir günde, cenazenin olacağı bir günde raportörün bunu açıklanması Türkiye’de gelinen noktanın da bir özeti.”

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kabul edilmesi halinde iddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin Yüksek Mahkemenin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. Anayasa Mahkemesi’nin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

TIKLAYIN – AYM’nin HDP davasını görüşeceği tarih belli oldu

TIKLAYIN – HDP’ye kapatma davası açan başsavcı Şahin: 451 kişiye siyasi yasak istiyoruz

TIKLAYIN – HDP’ye yeniden kapatma davası açıldı