Sanatçı Genco Erkal’ın hayatı belgesel olacak

25 Ocak 2021 Pazartesi

Sanatçı Genco Erkal’ın hayatı belgesel olacak

Genco Erkal’ın hayatını konu alan belgeselin çekimleri başladı. Belgeselin senaryosunu sanatçı Erkal kendisi yapacak.

Sahnede 60 yılını dolduran tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın hayatı anlatan “Genco” adlı belgeselin çekimleri başladı.

Senaryosunu Genco Erkal’ın kaleme aldığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini Selçuk Metin’in, görüntü yönetmenliğini ise Uğur İçbak’ın üstlendiği belgesel ENKA Sanat’ın yapım sponsorluğunda çekiliyor.

Otobiyografik bir nitelik taşıyan belgesel yalnızca bir sanatçının kariyerini değil, Türkiye tiyatrosunun da önemli ve büyük bir dönemini anı ve anekdotlarla aydınlatmayı hedefliyor. Belgeselin Türkiye’nin kültür sanat tarihine arşivsel kaynak oluşturması da amaçlanıyor.

“Genco”nun ilkgösteriminin temmuz ayında ENKA Sanat’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

GENCO ERKAL KİMDİR?

28 Mart 1938’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji bölümünü bitirdi. 1959 yılından başlayarak Türkiye’nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, halen sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi.

Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel gibi yabancı yazarların yanı sıra Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Can Yücel gibi Türkiyeli yazarların oyunlarını yönetti. “Sivas 93” adlı belgesel oyunu yazdı.

Benzer Haberler