Sakarya’da toplu hayvan katliamı! 17 köpeği öldürdüler

24 Mayıs 2021 Pazartesi

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde sokak hayvanlarını beslemek için çöplüğe giden hayvanseverler, açılan bir çukurda 17 köpeğin cansız bedenini buldu. Sakarya Barosu, olayla ilgili suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde dün sokak hayvanlarını beslemek için Kocaali Belediyesi’ne ait atık terfi istasyonu yakınına giden hayvanseverler, bölgede besleme yaptığı sırada çöp yığınları içinde açılmış çukurda öldürülen 16 köpek olduğunu fark etti. Ayrıca hayvanseverler çukurun üzerinde başına poşet geçirilmiş başka bir ölü köpek buldu.

Biz de soruyoruz: Hayvan hakları yasası daha neyi bekliyor?

SAKARYA BAROSU’NDAN SUÇ DUYURUSU

Görüntüler sonrası Sakarya Barosu olayla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Zekiye Güneş Kılcı, “Videodan anladığımız kadarıyla bir kısım ölmüş hayvanlar belediye çöplüğüne atılmış. Öncelikle burası kim ve kimlerce yapılmış tespit edilmelidir. Şayet bu alan belediye ekiplerince kullanılmaktaysa, ekipler bu alanın işaretlenmesi kamu sağlığı ve bulaşıcı hastalık riskine karşı kireçlenmesi gibi bir kısım önlemlerin alınması gerekmektedir. Videoda boğulmuş bir köpek görülmektedir, bu köpeğin kimlerce öldürüldüğü ve oraya atıldığı araştırılmalıdır. Bu işi daha ciddi ele alınmadıkça, biz sahada mücadele eden hukukçulardan tecrübelerini yasal zemine oturtmamızı istemedikçe ve bu olaylar tamamen yerel yönetimlerin insafına bırakıldıkça benzer olaylara her gün yenileri eklenmeye devam edecektir” dedi.

Kocaali Belediyesi yetkilileri ise konuyla ilgili olarak henüz açıklama yapmadı.

Benzer Haberler