Şahin ve Türeci yanıtladı: Buldukları aşıyı kendilerine yaptılar mı?

4 Aralık 2020 Cuma

Şahin ve Türeci yanıtladı: Buldukları aşıyı kendilerine yaptılar mı?

Avrupa’da koronavirüs aşısına ilk onayı alan BioNTech firmasının kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, klinik düzenlemeleri nedeniyle aşı yapmadıklarını, diğer insanlarla beraber aşı olacaklarını söyledi.

Koronavirüs aşısını bulan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı çalışmalarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. NTV’nin aktardığına Pfizer ile ürettikleri aşının BioNTech şirketi çalışanlarına yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna Şahin-Türeci çifti, “Henüz değil” yanıtını verdi.

“Klinik düzenlemelerden dolayı aşı yaptırmamıza izin verilmiyor” diyen Şahin, “Aşı şu anda sadece klinik deneyler dahilinde uygulanabiliyor. Ve klinik denemelere şirket çalışanlarının katılmasına izin verilmiyor. Yani bu, aşıya diğer insanların da erişimi olduğunda bizim de erişebileceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu.

TRUMP’IN “AŞI KEŞFİ GEÇ AÇIKLANDI” İDDİASINA YANIT

İkili, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimi kaybetmesi için aşı keşfinin geç açıklandığı yolundaki iddiasına ilişkin ise, “Burada Almanya’da, geciktirmek ya da ABD seçimlerine müdahale etmekte herhangi bir çıkarımız yok” dedi.

Türeci, “Biliyorsunuz ki, klinik denemeler son derece kurallara uygun düzenleniyor ve bu gerçekten geciktirebileceğiniz, durdurabileceğini ya da hızlandırabileceğini bir şey değil” ifadesini kullandı.

“SİYASETLE İLGİLENMİYORUZ”

Uğur Şahin ise iddiaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Siyasetle ilgilenmiyoruz. Günün sonunda bizim çıkarımız mümkün mertebe en hızlı şekilde bu aşıyı geliştirmek. Etik standartları takip etmek, bilimsel standartları takip etmek zorundayız. Pazar günü akşam etkinlik sonuçlarını öğrendim ve ertesi sabah sonuçları açıkladık. Bu öylesine önemli bir bilgiydi ki, ekibimiz, basın ekibimiz uygun haberle ortaya çıkmak için bütün gece çalıştı. Yani günün sonunda, biz bilimle hareket ediyoruz, kendi standartlarımızla hareket ediyoruz. Bu, hiçbir siyasi gündemle eşleşmez.”

Benzer Haberler