Rus muhalif Navalny’in ofisine polisler baskın yaptı!

27 Ocak 2021 Çarşamba

Rusya’da binlerce kişi Navalny için yapılan gözaltını protesto ederken, polisler, tutuklu muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’in Moskova’daki evlerine ve kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın ofisine baskını yaptı.

Rusya’da polis, tedavi gördüğü Almanya’nın başkenti Berlin’den döndükten sonra tutuklanan muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’nin evlerine ve kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın ofisine baskın yaptı.

Rusya Adalet Bakanlığı’nın “yabancı ajan” listesine aldığı Yolsuzlukla Mücadele Vakfı Müdürü İvan Jdanov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tutuklu Navalny ve eşi Navalnaya’nın başkent Moskova’daki daireleri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nda arama yapıldığını duyurdu.

Polisin evlere kapıları kırarak girdiğini öne süren Jdanov, aramanın “sıhhi ve epidemiyolojik kuralların ihlal edildiği” gerekçesiyle yapıldığını söyledi.

Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için on binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi 23 Ocak’ta düzenlenmişti. Ülke genelinde yapılan gösterilerde, 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalni’ye destek amacıyla yapılan protesto gösterilerinin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu. Navalny de 31 Ocak’ta protesto gösterilerinin yeniden yapılacağını duyurmuştu.

POLİS, KAPIYI KIRARAK İÇERİ GİRDİ

Yolsuzlukla Mücadele Vakfı Müdürü İvan Jdanov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polislerin eve yaptığı baskında Navalnaya’nın avukatı Velorika Polyakova’yı beklemek için kapıları açmadığını fakat polisin kapıları kırarak eve girdiğini ifade etti.

Navalni ailesinin avukatı Polyakova ise yaptığı açıklamada, polisin vakıfta ve evde yaptığı aramaların hukuksuz olduğunu savunurken, polisin kendilerine savunma hakkı bile tanımadıklarını belirtti. Navalnaya, yapılan aramaların gerekçeleri ile ilgili polisten net bir bilgi alamadıklarını ifade etti.

 

Benzer Haberler