RTÜK’ten Akit TV’ye ‘fuhuş evleri’ sözleri için en alt sınırdan ‘göstermelik’ ceza!

30 Aralık 2020 Çarşamba

Radyo Televizyon Üst Kurulu, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sofuoğlu’nun üniversiteler için kullandığı “fuhuş evleri” sözleri nedeniyle Akit TV’ye en alt sınırdan yüzde 1 idari para cezası verdi.

Ebubekir Sofuoğlu’nun Akit TV’de üniversiteler için kullandığı “fuhuş evleri” sözleri nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı’nın yaptığı başvuru, bugün RTÜK Üst Kurulu’nda görüşüldü. Kurul, Sofuoğlu’nun sözleri nedeniyle Akit TV’ye yüzde 1 idari para cezasına karar verdi. Karar, RTÜK üyeleri İlhan Taşçı ile Okan Konuralp’in muhalefet şerhine karşı 6 üyenin oyuyla alındı.

RTÜK Üyesi Taşçı cezayla ilgili, “Bu karara, yayında kullanılan söylemin ağırlığı, söz konusu kişinin söylemindeki ısrarı, söyleyenin unvanı ve dile getirildiği mecra ile verilen cezanın orantısızlığı nedeniyle muhalefet şerhi koydum” dedi.

Söz konusu yayındaki ‘fuhuş evleri’ ifadesinin, milyonlarca üniversiteli genci hedef alması, ailelerini rencide etmesi nedeniyle toplumun tüm kesiminde infial yarattığını söyleyen Taşçı, en üst sınırdan yaptırım yerine “göstermelik” olarak tanımladığı bu cezayı kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Akit TV canlı yayınında “üniversitelerin fuhuş evine döndüğünü” söylemişti.

Akit TV’de bir skandal daha! Öğretim üyesi üniversiteler için “Fuhuş evleri” dedi!

 

Benzer Haberler