RTÜK üyesi Taşçı: VoA ve DW Türkçe’ye erişim mümkün olmayacak

13 Nisan 2022 Çarşamba

RTÜK üyesi Taşçı: VoA ve DW Türkçe’ye erişim mümkün olmayacak

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, RTÜK’ün lisans alımını zorunlu kıldığı Euronews hakkındaki kararın geri alındığını duyurdu. Taşçı, “Üst Kurulda; lisans almasının zorunlu olduğuna ilişkin karar geri alındı. Site lisans almaksızın yayınına devam edebilecek.” dedi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, Amerika’nın Sesi (VOA), DW Türkçe ve Euronews haber sitelerine lisans zorunluluğu getirmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK’ün kararını geri aldığını duyurdu.

Taşçı’nın konu ile ilgili paylaşımı şu şekilde:

RTÜK’ün lisans almasını istediği http://tr.euronews.com lisansa tabi bölümlerini, video kısımlarını ve yayın tekniğini değiştirdiği için bugünkü Üst Kurulda; lisans almasının zorunlu olduğuna ilişkin karar geri alındı. Site lisans almaksızın yayınına devam edebilecek.

“DW VE VOA LİSANS İÇİN BAŞVURMADI”

DW Türkçe ve Amerika’nın Sesi’nin (VOA) RTÜK’e henüz lisans için başvuruda bulunmadığını da söyleyen Taşçı, şunları söyledi:

“DW ve VOA ise lisans almak için henüz başvurmadığından süreç RTÜK’ün konuyu mahkemeye taşıyarak erişimin engellenmesi istemesi aşamasında. Ankara Sulh Ceza Hakimliğinin RTÜK’ün istemini yerinde bulması halinde bu iki siteye Türkiye’den erişim mümkün olmayacak.”

RTÜK VOA, DW Türkçe ve Euronews için 72 saatlik süreyi başlattı

‘SÜREÇ HENÜZ TAMAMLANMADI’

Kurum üyelerinden Okan Konuralp de DW ve VOA için sürecin henüz tamamlanmadığını söyledi:

RTÜK, Euronews’ın başvurusu üzerine hakkındaki “internet yayın lisansı alma” şartını kaldırdı. Karar, Euronews’in yayın lisansı almasını zorunlu kıldığı iddia edilen içerikleri sitesinden temizlediği gerekçesiyle alındı. DW ve VOA için ise süreç henüz tamamlanmadı.

 

Benzer Haberler