Saraçhane’de ‘Büyük Eğitim Mitingi’… Özel’den Erdoğan’a: Madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun?

Yayın tarihi: 18 Mayıs 2024 Cumartesi 1:28 pm - Güncelleme: 18 Mayıs 2024 Cumartesi 2:47 pm

Haber: ÖZLEM AKTÜRK

CHP İstanbul’da ‘Büyük Eğitim Mitingi’ düzenledi. Atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurlarının katıldığı mitingde Özgür Özel, Erdoğan’a “Madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun?” diye sordu.

CHP ‘tematik’ mitinglerinin ilkine bugün İstanbul Saraçhane Meydanı’nda yapıldı. İstanbul Saraçhane’deki mitinglerden ilki olan ‘Büyük Eğitim Mitingi’ne atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları katıldı. Mitinge ayrıca Eğitim İş Sendikası, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP milletvekilleri de katıldı.

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN: SİZLERİ BU SÖZDEN NE VAZGEÇİRDİ?

Saat 13:30’da başlayan mitingde atanamayan ilk sözü Hilal Başkapan adlı bir öğretmen meslektaşları adına aldı ve şunları söyledi: “Ataması yapılmayan öğretmenler ya düşük ücretlerle okullarda çalışmaya ya da asgari ücretin yarısına ücretli öğretmenlik yapmaya mecburlar. Bizler mesleğimizi insanca şartlarda yerine getirmek istiyoruz. Genel seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönem MEB Bakanı Mahmut Özer mülakatın kaldırılacağını dile getirdi. Bizler de bu sözlere umutlanıp tekrar sınava hazırlandık. Geldiğimiz noktada ise yılların emeği bir kenara bırakılmaktadır. Kalkacağı söylenen mülakat ise daha ağır bir şekilde önümüze konmaktadır. Bizler bu mülakatları öğretmenlik eğitimimizde onlarca kez aştık. Şu an objektifliğine asla inanmadığımız bir sisteme geçiliyor. Böyle olduğuna kendileri de inanıyor ki seçim sürecinde mülakatın kaldırılacağını vaat etti. Şimdi soruyoruz sizleri bu sözden vazgeçiren nedir? Farklı komisyonların farklı puanlar vermesinin önüne nasıl geçeceksiniz? Bu mülakat ekonomiye ağır bir yük getirmektedir. Mülakat yüzünden derece yapmış bir öğretmenin riski varken Suriyeli öğretmenin sınavsız göreve başlaması bizi derinden üzmektedir. Şimdi sözleri tutma zamanı. Sözlerimizi ebedi öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk sözleriyle bitiriyorum; ‘Toplumların uygarlık düzeyi öğretmene verdiği değerle ölçülür’ ”

sarachane-de-egitim-mitingi.jpg

‘ÇOCUKLARA YEMEK VERMEDİNİZ, SERMAYEYE PARA AKTARDINIZ’

Daha sonra Kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. “Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız” diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Devamla söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, “Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler” ifadelerini kullandı. Irmak, “Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL ‘İŞÇİ SINIFI’NA SELAMLA BAŞLADI

Mitingde sendika başkanlarından sonra söz alan CHP lideri Özgür Özel ise şu açıklamaları yaptı:

“Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, katledilen lise öğretmeni İbrahim Oktugan’ı, terör örgütünün katlettiği Aybike öğretmeni minnetle anıyoruz. Bu meydan Saraçhane, bu meydan tarihi bir meydan. Bu meydan ilk işçi mitinginin yapıldığı bir meydan. Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyorum. Bu meydanda atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları, müfredat itiraz edenler var.

Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenlerin. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatli olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum.

‘ERDOĞAN’A SESLENİYORUM…’

Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olur eğitimden olmaz. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun?

‘BU KAFAYA SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’

Cumhuriyetle derdi olan bir Bakan, Cumhuriyetle sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz. Ferman tek adamınsa, mücadele milletindir.”

Özel, ardından “İktidar” sloganları ile kürsüden indi.

ÖNCESİNDE İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, miting öncesi, üçüncü kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu.

“CHP’nin İstanbul’da markalaşan hizmetleri, şu anda bütün Türkiye’ye yayılıyor” diyen Özel, “Bütün yeni seçilen belediye başkanlarımız, hızla halk lokantaları açmak için yer bakıyorlar. Yeri tutanlar, hazırlıklarını yapıyorlar. Hatta ilk birkaç tanesi açıldı bile. Diğer yandan kreşlerle ilgili çabalar var. Yurtlarla ilgili çok önemli çabalar var. Anne Kart uygulamasının nasıl olduğunu ve nasıl yapılabileceğine ilişkin genel merkezimize, sizlere, bütün belediye başkanlarımızın ciddi şekilde yönelmeleri var” ifadelerini kullandı.

Özel’e ziyaretinden dolayı teşekkürlerini sunan İmamoğlu da “16 milyon insana en güçlü şekilde hizmet etmek bilinciyle hareket ediyoruz. Özellikle son yerel seçimden sonra, milletimizin bize yüklemiş olduğu sorumlulukları da derinden hissediyor ve buna layık olma konusunda da büyük bir organizasyon çalışmaları yürütüyoruz. Rutin işlerimizi ortaya koyarken, bir yandan da daha yenilikçi, daha güçlü ve daha değerli işlere imza atan bir dönemi var etmek adına, beş yılın, bir önceki 5 yılla yarışan ama onun çok daha üzerine çıtayı koyabilen bir anlayışı ortaya koyma çabası içerisindeyiz” dedi.

BAZI YOLLAR KAPATILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamada, Saraçhane’de düzenlenecek “Büyük Eğitim Mitingi” nedeniyle bugün saat 09.00 itibarıyla Macarkardeşler, 15 Temmuz Şehitler, Şehzadebaşı ve Vezneciler Caddeleri ile bu caddelere bağlanan cadde ve sokakların trafiğe uygun noktalardan araç trafiğine kapatılacağı duyuruldu. Vatan, Kadirhas ve Fevzipaşa Caddeleri ile Atatürk Bulvarı’nın alternatif yol olarak kullanılabileceği kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ