Türkiye Avrupa kapısını açtı! Mülteciler Yunanistan sınırına yürüyor

28 Şubat 2020 Cuma

Türkiye’den üst düzey bir yetkili, Reuters’e verdiği demeçte, Türkiye’ye Suriyeli mültecilerin artık karadan ve denizden Avrupa’ya ulaşmasını durdurmamaya karar verdi.

Türkiye’den üst düzey bir yetkili, Reuters’e verdiği demeçte, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin artık karadan ve denizden Avrupa’ya ulaşmasını durdurmamaya karar verildiğini duyurdu. Reuters’a konuşan Türk yetkili, sahil güvenliğe ve sınır polisine mültecileri engellememe emri verildiğini de sözlerine ekledi.

Edirne’de Mülteci ve göçmenler Yunanistan sınırına yürüyor

İdlib saldırısının ardından, Türkiye’nin göçmenlere ‘açık kapı politikası’ uygulayacağı haberini duyan göçmenler sınır kapılarına akın akın gelmeye başladı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sahillerinden Yunanistan’ın Midilli Adasına lastik botlarla geçmek isteyen mülteciler, rejim güçlerinin İdlib’de Mehmetçiğe yaptığı alçak saldırının ardından, Türkiye içindeki ve İdlib’den gelmesi muhtemel yeni göçmenlerin kara ve deniz yoluyla Avrupa’ya geçmesine engel olunmayacağı haberleri üzerine Ayvacık sahillerine gelmeye başladı.

Öte yandan Ayvacık sahillerinden Midilli Adasına yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalanıp, ilçede bulunan Göç İdaresine bağlı Yabancıları Geri Gönderme Merkezinde farklı milletlere mensup 400 mültecinin bulunduğu öğrenildi.

Suriye’nin İdlib kentinde rejimin Mehmetçiğe saldırısının ardından, Türkiye’nin ‘açık kapı politikası’ uygulayacağı haberini duyan göçmenler, Dikili sahiline geldi. Hareketli saatlerin yaşandığı Dikili’de sabahın erken saatlerinde sahillere gelen 160 göçmen, Yunanistan’a geçmek için toplanmaya başladı. Lastik bot almak için kendi aralarında para toplayan göçmenler, satın aldıkları botların sahile gelmesinin ardından Yunanistan’a doğru yola koyulacak.

Edirne’de Mülteci ve göçmenler Yunanistan sınırına yürüyor

Kılıçdaroğlu’ndan şehit askerler için başsağlığı mesajı

Benzer Haberler