Rektör: 3000 motor, 333 beygir olmazsa binmem…

20 Ocak 2019 Pazar

Aksaray ve Siirt’ten sonra Bartın Üniversitesi’nde de makam aracı kri-zi yaşandı.. Rektör bu defa lüx aracı kiraladı. 3.000 motor, 333 beygir.. Yarışa girecek herhalde sayın rektör.. Profesör Orhan Uzun, kiralanacak makam aracında ısıtmalı koltuk, vakumlu 4 kapı gibi özellikler istedi. Akaryakıt ve şoför ücreti ise ayrıca da fatura edilecek.

Siirt Üniversitesi Rektörü’nün ardından, Bartın Üniversitesi Rektörü de makam aracı kiralama ihalesi açtı. İstenen özellikler, Siirt Rektörü’nün aracını katladı. Bartın Rektörü Orhan Uzun için, 43 ayrı özelliği olan Audi A6 makam araç, 3 yıllığına, KDV ve yakıt hariç 334 bin 800 liraya kiralandı. Şartnamede araçta “Isıtmalı deri koltuk, deri kapı kol dayama kolları, hız sabitleyici, Ultraviole cam, hıza duyarlı direksiyon, vakumlu 4 kapı, Otomatik ve triptonik vites, kararan dikiz ayna, elektronik 4 çeker, sürücü bilgilendirme sistemi, 4 bölgeli tam otomatik klima” olması gerektiği de yer aldı.

‘EKONOMİK KRİ-ZE RAĞMEN FİKRİ DEĞİŞMEDİ VE..’
3.0 motor, 333 beygir Audi A6 marka araca yıllık KDV hariç 111 bin 600 lira ödenecek. Aracın akaryakıt ve şoför ücreti de ayrıca fatura edilecek. Rektör Uzun’a lüks bir aracın kiralanacak olması tepkilere yol açtı. “Ekonomik kr-iz var. Tasarruf tedbirleri çağrılarına uyulmuyor” yorumları yapıldı.Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman da 30 ayrı özellik sıralayarak makam aracı ihalesine çıkmıştı.

İŞTE ARACIN ÖZELLİKLERİ 
Asgari 2016 Model , – Sedan kasa n Asgari 2967cc motor hacminde ve dizel n Asgari 272 hp motor gücünde n Elektronik kontrollü 4 çeker n Tiptronik veya otomatik şanzımanlı , – Isıtmalı deri döşeme koltuklar n Ön ve arka kol dayama n Sürücü bilgilendirme sistemi n Hız sabitleyici n 4 bölgeli tam otomatik klima n Ultra viyole camlar , – Elektrikli, ısıtmalı yan aynalar n Hıza duyarlı direksiyon n Kararan dikiz aynası n Son sistem multimedya sistem n Vakumlu 4 kapı , – Deri kapı kol dayamaları n Elektrom dikiz aynası..

Ülkemiz zaten zorlu dönemlerden geçerken Aksaray ve Siirt üniversitesi rektörlerinden sonra Bartın Üniversitesi rektörünün de bu adımı atması vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı. Hükümetin ise bu durumlara ne tepki vereceği ne adım atacağı şu an muamma. Vatandaşın tek isteği israf yapılmamalı sonuçta bu paralar devlete vatandaşın vergileriyle, vatandaşın cebinden çıkan paralarla giriyor. Ülkece kr-izi aşmamız gerekiyorsa bunu her kademede her şahsın makam mevki gözetmeksizin yapması gerekiyor..

Benzer Haberler