Prof. Dr. Kayıhan Pala: Aşı tedirginliğinin sebebi Koca’nın güven zedelemesidir

26 Temmuz 2021 Pazartesi

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Aşı tedirginliğinin sebebi Koca’nın güven zedelemesidir

Zeynel Lüle’nin sunduğu Gerçeğin İzinde’nin bugünkü konuğu, halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala oldu. Pala, herhangi bir kapanma önermediğini ifade ederek aynı şeylerin uygulanarak farklı sonuçlar beklenmemesi gerektiğini belirtti.

Düzgün bir sağlık iletişiminin olmadığını söyleyen Pala, halk tarafından salgının ciddiyetinin algılanmadığını ifade etti. Pala sözlerine şöyle devam etti:

“Hastalığı ağır geçirmiş ve hala hastalık bulgularıyla mücadele eden insanlar var. Önümüzdeki aylar belki de gelecek yıllarda da bu hastalıkla mücadele edeceğiz. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok sağlık kuruluşunun bir araya gelmesi gerek. Temel önlemi alması gereken kurum Sağlık Bakanlığı’dır” dedi.

“Aşının zorla insanlara yaptırılması gerektiğini düşünmüyorum” diyen Pala, kişisel olarak birçok insanın soru işaretini yok ettiğini söyleyerek bu sorulara ve tedirginliklere bilimsel bilgi ışığında cevaplanması gerektiğini ifade etti.

Eğitim konusunda Pala şunları söyledi:

“Hem Milli Eğitim Bakanı hem de Sağlık Bakanı üzerine düşen görevi yapmalı ve okullar derhal açılmalıdır. Çocuklar kendilerini geliştirecek etkinliklerden de uzak kalıyor. Bunlar kişisel ve ruhsal gelişimden de çocukların uzak kalmasını sağlıyor. Eğitim emekçilerinin bir an önce 2 doz aşılarının yapılması gerekiyor. Sınıftaki öğrenci sayısı azaltılmalı ve bunlar kamuoyu ile paylaşılmalıdır” dedi.

Maske, mesafe ve hijyene dördüncü olarak havalandırmanın eklenmesinin gerektiğini vurgulayan Pala, yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını söyledi.

 

Benzer Haberler