Pfizer, koronavirüs ilacının denemelerine başladı

28 Eylül 2021 Salı

Pfizer, koronavirüs ilacının denemelerine başladı

Pfizer, koronavirüs tedavisi için yeni bir ilacın 2’nci ve 3’üncü aşama klinik denemelerine başladı. İlacın başarılı olması halinde virüsün çoğalma imkanı bulamadan durduracağı ve semptomların gelişmesini önleyeceği belirtiliyor.

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, koronavirüse yakalananlarda enfeksiyonu önleyecek bir ilacın 2’nci ve 3’üncü aşama klinik denemelerine başladığını duyurdu.

Pfizer’in açıklamasına göre, antiviral ilacın klinik denemeleri, koronavirüse yakalanmış ve semptom gösteren kişilerle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üzeri 2 bin 660 sağlıklı yetişkin üstünde yapılacak.

Pfizer Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Bölümü Başkanı Mikael Dolsten, “Dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 ile mücadelede, enfeksiyonu kontrol eden aşıların yanı sıra, virüse yakalanan ya da maruz kalan insanlar için etkin tedaviler geliştirmek gerektiğine inanıyoruz” dedi. Dolsten, denenen ilacın başarılı olması durumunda virüsü, çoğalma imkanı bulamadan durduracağını ve enfeksiyona yakalananlarda semptomların gelişmesini önleyeceğini ifade etti.

Koronavirüsün çoğalmasını sağlayan bir enzimin üretimini durdurmayı hedefleyen ilacın, HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacağı açıklandı.

Pfizer’dan önce, ABD merkezli Merck ve İsveçli ilaç firması Roche de, Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisi için hap formatında ilaçlar geliştirdiklerini duyurmuştu.

FDA’dan Pfizer-BioNTech aşısı için ‘üçüncü doz’ kararı

Benzer Haberler